Ať už se chystáte žádat o důchod starobní, invalidní či pozůstalostní, vždy musíte vyplnit patřičný předepsaný formulář. A je jen na vás, v jaké formě ho chcete před sebou mít.
Papírově ho dostanete na každé pobočce správy sociálního zabezpečení, kde vám s vyplněním také pomohou.
"Při sepisování žádosti o důchod na správě sociálního zabezpečení tento formulář s klientem vyplňuje pracovník oddělení důchodového pojištění," uvedla ČSSZ v tiskové zprávě.
Pokud se rozhodnete pro osobní sepsání žádosti v listinné podobě na správě sociálního zabezpečení, budete potřebovat občanský průkaz nebo jiný doklad totožnosti.
Spočítejte si svůj starobní důchod v naší kalkulačce
Elektronicky jen přes portál, ne do datové schránky
Na dálku se o důchod žádá přes ePortál ČSSZ. Tam se přihlásíte některou z uznávaných možností elektronické identifikace: prostřednictvím Identity občana (tj. např. bankovní identita, eObčanka, mobilní klíč eGovernmentu) nebo s využitím přihlašovacích údajů k datové schránce fyzické osoby, případně zahraničním identifikačním prostředkem podle unijního nařízení eIDAS.
Pozor ovšem na to, že žádost o důchod nelze poslat do datové schránky ČSSZ. Datová schránka v tomto případě slouží pouze jako identifikátor vaší totožnosti. Žádost jako taková se odesílá přímo v prostředí ePortálu ČSSZ.
Pokud byste poslali žádost do datové schránky ČSSZ, nebude dodržena zákonem stanovená forma předepsaného formuláře a taková žádost nezahajuje řízení o přiznání dávky důchodového pojištění, upozorňuje ČSSZ. Další otázky a odpovědi řeší na svých stránkách.
Tip: S elektronickým oznámením živnosti ušetříte stokoruny
Zdroj: youtube.com/@CSSZ
Čtěte také:
Vyplatí se práce za minimální mzdu těsně před odchodem do důchodu?
Důchodová reforma počítá s novými čísly při výpočtu starobní penze. Pro mnohé dokonce bude vyšší