Dvoutisícovka miláčkem podvodníků. Odhalených padělků loni výrazně ubylo

25. 2. 2025 16:21 | , Finance.cz
MAKRODATA A EU
perex-img Zdroj: Depositphotos

Česká národní banka za loňský rok odhalila 1 158 kusů padělaných nebo pozměněných exemplářů českých peněz. To je výrazně méně než v roce 2023, zhruba o dvě třetiny. Podepsala se na tom jedna kriminální kauza. Nejvíce zůstává odhalených falešných dvoutisícikorun. Není se co divit, právě tato bankovka je nejrozšířenější i mezi těmi pravými. 

„Ochrana českých peněz proti padělání je na dobré úrovni. Zároveň dlouhodobě platí, že drtivá většina padělků je technicky velmi nedokonalá. Ve srovnání třeba s eury nebo dolary se navíc koruny padělají v mnohem menší míře," konstatovala členka bankovní rady ČNB Karina Kubelková.

ČNB v roce 2024 označila za padělek 688 českých bankovek v celkové hodnotě téměř 1,2 milionu korun. Nejčastěji se jednalo o dvoutisícikoruny (38 %), což jsou bankovky, kterých je v oběhu nejvíce. Ke konci roku jich obíhalo přes 201 milionů kusů. Následovaly tisícikoruny (19 %, v oběhu koncem roku 134 milionů kusů), pětitisícikoruny (13 %, v oběhu 25 milionů ks) a stokoruny (13 %, v oběhu 70 milionů kusů).

O rok dříve bylo zadržených padělků českých bankovek 2 135 kusů. Tehdy se do statistiky výrazně propsal kriminální případ z Karlovarského kraje, kde aktuálně policie stíhá 60 lidí ve věku od 17 do 60 let za padělání a pozměnění peněz, podvod a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku.

"Obvinění měli od března roku 2023 do prosince 2024 vyhotovit několik tisíc bankovek různé nominální hodnoty a tyto bankovky následně dávali, zejména v Aši, do oběhu jako bankovky pravé. Ve většině případů padělané bankovky vkládali do vkladových bankomatů," uvedl krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva s tím, že skupina obratem z bankomatů vybírala pravé peníze a v několik případech zkoušela padělky i platit na různých místech. 

Tip: Češi pořád milují hotovost. Počet bankovek a mincí v oběhu stále roste

Padělané dvacetikoruny s rýhou

Česká národní banka loni zadržela také 452 padělaných dvacetikorun v celkové hodnotě 9 040 korun. "Mají poměrně kvalitní ražbu, která se směrem od středu k okrajům zhoršuje. Padělek je od originálu možné rozeznat díky zřetelné rýze mezi zvýšenou obrubou hrany a mincovním polem," uvádí centrální banka. 

Statistiku doplňuje jeden jednoduchý padělek padesátikorunové mince.

Pozor na eura a dolary, padělky jsou kvalitnější

Zatímco padělky českých bankovek jsou podle ČNB méně zdařilé a člověk běžně používající hotovost je může celkem snadno odhalit, jiné je to u zahraničních měn. 

"V ČR jde nejčastěji o eura a americké dolary. Padělky těchto celosvětově rozšířených měn se obvykle vyznačují vyšší kvalitou a jejich rozpoznání tudíž může být obtížné," varuje centrální banka. 

Ta loni označila za padělek celkem 1 200 padělaných a pozměněných zahraničních bankovek a mincí. V 812 případech se jednalo o eura, většina z nich byla klasifikovaná 3. stupněm nebezpečnosti, zatímco české padělky byly v méně nebezpečných stupních 4 a 5. "Ve 379 případech šlo o padělky amerických dolarů, u nichž převažoval 2. stupeň nebezpečnosti," uvádí ČNB.

 
Štítky:

Články ze sekce: MAKRODATA A EU