Od 1. července 2024 je zavedena nutnost evidence všech pracovníků na DPP, což pro některé zaměstnavatele znamená registrace u ČSSZ.
Kteří zaměstnavatelé se musí u ČSSZ registrovat do 31. července?
Zaměstnavatelé se musí do 31. července 2024 registrovat u ČSSZ, jestliže zaměstnávají pouze nepojištěné zaměstnance na DPP, a proto dosud nebyli u ČSSZ registrováni.
Jak se mohou zaměstnavatele registrovat? Lze to i elektronicky?
Zaměstnavatelé se mohou snadno registrovat pomocí elektronického formuláře Přihláška do registru zaměstnavatelů.
V něm je nutno vyplnit identifikační a kontaktní údaje, zda jste právnickou, fyzickou nebo podnikající fyzickou osobou, a bankovní spojení. Dále uvedete datum vzniku vás jako zaměstnavatele.
Platí, že zaměstnavatelem se ve smyslu předpisů o nemocenském pojištění stává daný subjekt v okamžiku, kdy začne zaměstnávat svého prvního zaměstnance. To platí i tehdy, pokud zaměstnanec v té době nebyl účasten pojištění.
U zaměstnavatelů zaměstnávajících pouze nepojištěné zaměstnance na DPP je pak datem vzniku zaměstnavatele den, kdy nastoupil do zaměstnání první zaměstnanec, jemuž DPP trvá i po 1. červenci 2024.
Příklad registrace zaměstnavatele pracovníků na DPP
Příklad Naše společnost vznikla v roce 2016, ale dosud jsme nebyli přihlášeni u ČSSZ jako zaměstnavatel, máme pouze jednoho zaměstnance, který pracuje na DPP už řadu let. Dohodu jsme uzavírali na dobu neurčitou v roce 2017, v roce 2021 jsme ji ukončili a nahradili novou, navazující DPP. Jaká máme při přihlášení vyplnit data u vzniku zaměstnavatele a nástupu zaměstnance do zaměstnání?
Zaměstnance přihlásíte k datu, ke kterému v roce 2017 nastoupil do zaměstnání (tedy začal vykonávat pro vás jako zaměstnavatele činnost). Stejné datum budete uvádět i jako datum vzniku zaměstnavatele při podání přihlášky do registru zaměstnavatelů, kterou musíte podat nejpozději do 31. července 2024. Za období, za které se přihlašujete zpětně, nemusíte podávat přehledy o výši pojistného s nulovým vyměřovacím základem. Jde čistě o evidenční záležitost, která pouze odráží skutečnost, od kterého konkrétního data trvá vztah zaměstnanec–zaměstnavatel.
Vypočítejte výši zdanění a odvodů u práce na DPP a DPČ
Přihlašování zaměstnanců a hlášení příjmů je nutné učinit poprvé do 20. srpna
Dosud nepřihlášené zaměstnance na DPP je třeba přihlásit v termínu do 20. srpna 2024. Zaměstnanci mohou být přihlašováni buď přes formulář Oznámení o nástupu do zaměstnání (skončení zaměstnání) (bývá součástí mzdového a personálního SW), nebo přes funkci zahrnutou v novém formuláři pro hlášení příjmů – e-Podání VPDPP.
Přihlášení zaměstnance prostřednictvím výkazu se pak provede při jeho podání za měsíc červenec jednoduše tak, že zaměstnavatel zvolí akci „Nástup na DPP s výkazem příjmů“.
Nicméně nový elektronický formulář bude na webu ČSSZ k dispozici až od 1. srpna 2024.
Tip: Zdanění přivýdělku z dohody o provedení práce v roce 2024
Do 20. srpna je nutné ČSSZ sdělit výši příjmů pracovníků na DPP
Od 1. července 2024 má zaměstnavatel novou povinnost elektronicky sdělovat výši příjmů všech svých zaměstnanců činných na základě DPP, tedy i těch, z jejichž příjmů není odváděno pojistné na sociální zabezpečení (typicky s příjmem do 10 000 Kč).
Hlášení je nutno provést vždy do 20. kalendářního dne, poprvé za červenec 2024 do 20. srpna 2024.
K hlášení zaměstnavatel použije již zmiňované e-Podání VPDPP „Výkaz příjmů zúčtovaných zaměstnavatelem zaměstnancům činným na základě dohody o provedení práce“ a musí být podáno elektronicky ze mzdového programu či prostřednictvím ePortálu ČSSZ.
Ve výkazu budou uvedeny:
- jméno a příjmení zaměstnance,
- rodné číslo nebo datum narození (nebylo-li rodné číslo přiděleno),
- název zdravotní pojišťovny zaměstnance (doplněno výše popisovaným pozměňovacím návrhem),
- datum nástupu zaměstnance do zaměstnání,
- datum skončení zaměstnání a
- výše příjmů, které těmto zaměstnancům za příslušný kalendářní měsíc zúčtoval.
Tip: Jak vyplnit nové souhrnné hlášení: Výkaz dohod o provedení práce