Zákon umožňuje registraci pacienta pouze u jednoho praktického lékaře, kterého si může sám libovolně pacient vybrat. Změna praktického lékaře je možná jednou za 3 měsíce.
Pacienti si tak nemohou zvolit více praktických lékařů dle místa v ČR, kde aktuálně pobývají.
Jednou z možností je konzultace s praktickým lékařem na dálku
V případě zdravotních potíží může pacient využít vzdálenou konzultaci se svým praktickým lékařem, a to v případě, že svého lékaře pravidelně navštěvuje a lékař jeho zdravotní stav zná (u pacienta byla v posledních dvou letech provedena preventivní prohlídka nebo se u lékaře dlouhodobě léčí s chronickým onemocněním). Po konzultaci může lékař předepsat pacientovi elektronický recept.
Mají lidé se zdravotními komplikacemi nárok na ošetření u jiného praktického lékaře?
Lidé se během zdravotních komplikací (např. během dovolené) mohou obracet i na tamní praktické lékaře. Tento praktický lékař má však povinnost pacienta ošetřit pouze tehdy, pokud zdravotní stav pacienta vyžaduje poskytnutí neodkladné péče. Zdravotní péče tak v případě méně závažných zdravotních problémů nemusí být lidem poskytnuta.
Pacienti, kteří plánují trávit delší časový úsek mimo dostupnost svého lékaře a zároveň se dlouhodobě léčí, by měli být vybaveni dostatečnou zásobou léků.
„V určitých případech je možné, aby ošetřující lékař předepsal chronickému pacientovi stejný lék, aniž by pacient musel navštívit ordinaci lékaře – toto rozhodnutí je však v kompetenci ošetřujícího lékaře. Pokud lékař souhlasí, vystaví a zašle pacientovi eRecept, se kterým si pacient .dojde do lékárny pro potřebný lék, “ dodává mluvčí VZP Viktorie Plívová.
Čtěte také:
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Rozhovor: Většina zubařů jednou bude bez smluv s pojišťovnami, míní stomatolog
Zpracování ovoce do pálenek má svá daňová pravidla. Znáte je?
Zdroj: Shutterstock