Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC - European Health Insurance Card) zajišťuje přístup k nezbytné lékařské péči během dočasného pobytu v zemích Evropské unie (EU), Evropského hospodářského prostoru (EHP), Švýcarska a smluvních států, jako je třeba Černá Hora nebo Turecko. Přesný seznam států a jejich konkrétních podmínek najdete zde.
Modrá kartička, která samozřejmě nesmí mít "prošlé" datum platnosti, vám otevře cestu ke stejné lékařské péči a za stejnou cenu (tedy v některých případech zdarma) jako mají místní obyvatelé.
"To zejména znamená, že místní systém zdravotního pojištění za vás zaplatí ošetření do té výše, jakou by zaplatil za svého pojištěnce," uvádí k obecným pravidlům Kancelář zdravotního pojištění, která sdružuje všechny zdravotní pojišťovny fungující v ČR.
Z toho plyne hned několik podmínek, které je třeba dodržet. Především musíte vyžadovat ošetření u smluvního lékaře, který je zapojený do státního systému. Jejich seznam můžete hledat u místních pojišťoven.
"Pokud požádáte o přivolání lékaře hotelovou službu, přivolají k vám zpravidla privátního hotelového lékaře, který není napojen na místní veřejný systém," dává příklad kancelář pojišťoven.
Obecně platí, že s EHIC máte nárok na lékařsky nezbytnou zdravotní péči s přihlédnutím k povaze problému a předpokládané době pobytu na území jiného státu, aniž byste museli jet zpátky domů. A nesmí jít o plánované vycestování za péčí. Pokud trpíte chronickou chorobou a potřebujete během dovolené například dialýzu, je potřeba toto předjednat.
Tip: Pět rizik, která nekryje základní cestovní pojištění
"Počítejte s tím, že ve většině států se za péči připlácí, a může proto po vás být vyžadováno zaplacení části účtu v hotovosti, i když jste předložil Evropský průkaz zdravotního pojištění," doplňuje Kancelář zdravotního pojištění.
Pro všechny cesty se doporučuje uzavřít zvlášť cestovní pojištění, které může krýt i doplatky za "běžnou" péči, ale také například zásah horské služby nebo transport do vlasti pod lékařským dozorem v případě těžkého zranění.