Provozní výnosy byly meziročně vyšší o 27 procent (dohromady 288,5 miliardy korun). Promítly se do nich rekordní ceny elektřiny a plynu způsobené mimo jiné ruskou invazí na Ukrajinu a mimořádné výnosy z obchodování s komoditami na burzách. Provozní zisk před odpisy (EBITDA) činil 131,6 miliardy korun.
„Významný meziroční nárůst reflektuje enormní růst cen v důsledku ruské invaze na Ukrajinu, rekordní zisk z obchodování s komoditami na zahraničních trzích a vysokou provozní spolehlivost elektráren ČEZ,“ uvedla firma v tiskové zprávě.
Zdroj: Shutterstock
Mimořádné výdělky má v podobných případech postihovat daň z neočekávaných zisků, kterou však po složitém dohadování čeští zákonodárci schválili až s účinností od roku 2023. "Očekáváme, že dopad této daně bude pro letošní rok 30 až 40 miliard korun," konstatoval na tiskové konferenci k výsledkům předseda představenstva ČEZ Daniel Beneš.
V prvních měsících letošního roku mají zatím ceny energií na trhu klesající tendenci, jak se to projeví na celoročním zisku, samozřejmě zatím lze jen odhadovat. V únoru skupina konstatovala, že očekává provozní zisk před odpisy (EBITDA) pro rok 2023 ve výši 105 až 125 miliard korun a čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy včetně nového zdanění na 30 až 40 miliard korun.
Za loňský rok mohou akcionáři, mezi nimiž je se zhruba 70 procenty český stát, očekávat rovněž nebývale vysokou dividendu. Pokud by dosáhla 80 procent z očištěného zisku (ten činí 78,4 miliardy korun), bude na jednu akcii vyplaceno 117 korun. Celkově by tak akcionáři inkasovali 63 miliard, z toho stát 44 miliard korun. Definitivní návrh na výši dividendy ovšem podle Beneše zřejmě padne až v květnu před valnou hromadou.
Stát už dříve nařídil skupině ČEZ, aby s platností od prosince 2022 odváděla do rozpočtu část ze svých nadměrných tržeb z výroby elektřiny. Firma už dříve uvedla, že kombinace tohoto odvodu a daní a dividendy za rok 2022 vynese státní kase přes sto miliard korun.