Novela, která zamíří do parlamentu, tak řeší hlavně řadu změn ve zpracování a výplatě důchodů. Především zavádí možnost podání žádosti o důchod online, a to s účinností od 1. prosince letošního roku.
"Další významnou úpravou bude zpřehlednění výplatních termínů a přechod na výplatní období kalendářního měsíce u pojištěnců, kterým důchod vyplácí ČSSZ," uvedlo ve zprávě Ministerstvo práce a sociálních věcí.
Zdroj: Shutterstock
Online bude možné od prosince žádat o všechny typů důchodů, tedy starobní, invalidní i pozůstalostní.
„Jde o další významný krok, kterým zlepšujeme služby pro klienty ČSSZ. Lidé budou moci vyřídit celou žádost o důchod bez toho, aby museli osobně na úřad. Jsem rád, že se nám konečně daří digitalizovat státní správu a ulehčit tak život občanům,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Formulář online žádosti o důchod bude dostupný na ePortálu ČSSZ. K přihlášení se využije některý ze způsobů elektronické identity, jako je například Bankovní identita nebo eObčanka. Se stejnými přístupy už funguje Informativní důchodová aplikace.
Po vyplnění formuláře bude žadatel vyzván opět elektronicky k případnému doplnění údajů. V případě potřeby lze domluvit i osobní schůzku na pobočce. Nově podle projednávané novely také nebude nutné komunikovat výhradně s pobočkou místně příslušnou podle trvalého bydliště.
Novela také snižuje počet výplatních termínů důchodů. Nyní se vyplácejí od 2. do 24. dne v měsíci. Postupně bude během dvou let zúžen jejich rozsah do jednoho týdne. Pominuly historické důvody kvůli vyplácení velkých objemů peněz na poštách, ministerstvo doporučuje seniorům i kvůli bezpečnosti bezhotovostní zasílání důchodů na účty.
Slevy na pojistném místo zvyšování důchodu přijdou později
„Původně měla být součástí této novely i další podpora pracujících důchodců. Místo navyšování penze by se seniorům a seniorkám mohly odpustit sociální odvody. Nakonec tento návrh předložíme až jako součást důchodové reformy, kterou představíme na začátku května,“ konstatoval po jednání vlády ministr Jurečka.
V praxi jde o změnu systému pro důchodce, kteří dál pracují. Ti dnes mají nárok na zvýšení výpočtového základu o 0,4 % za každých 360 kalendářních dní činnosti v případě, že si nechávají vyplácet starobní důchod v plné výši. Zatímco nyní o to musejí žádat po každém odpracovaném roce a projít kvůli "pár desítkám korun" správním řízením, navrhovaná sleva by úřadování ušetřila.
Každý důchodce, který ještě pracuje na smlouvu nebo jako OSVČ, by si mohl rovnou u zaměstnavatele nebo v rámci svých odvodů nárokovat slevu na pojistném na důchodové pojištění. Zaměstnanci ve výši 6,5 procenta, OSVČ ve výši 22,7 % vyměřovacího základu. Podrobně už se tématu dříve věnovali kolegové z Měšce.cz.