Pravidla pro přecházení klientů mezi zdravotními pojišťovnami jsou v České republice už roky nastavena stejně. Každý má právo změnit pojišťovnu jednou za rok, a to vždy jen v jednom z vyhrazených termínů - od 1. ledna nebo od 1. července.
V každém období se podává žádost vždy nejpozději tři měsíce předem, obecně tedy pro pololetní přestup do konce března. Protože ale letos na tyto dny připadají velikonoční svátky, bude to trochu jinak.
"Připadne-li poslední den lhůty pro přeregistraci na sobotu, neděli nebo svátek, je posledním dnem přeregistrace první následující pracovní den – tzn. v prvním přeregistračním období 2. 4. 2024," upozorňuje na svém webu Všeobecná zdravotní pojišťovna, největší z těchto institucí na trhu.
Tip: Máte dluh u zdravotní pojišťovny? Tak se vás možná bude týkat Milostivé léto 4, schválené poslanci
Postup, jak o změnu zažádat, najdete na následujících odkazech. V každém případě platí, že žádáte tam, kam chcete přestoupit. Jde to i osobně nebo papírovou poštou, ale pojišťovny preferují elektronický kontakt.
- Všeobecná zdravotní pojišťovna
- Vojenská zdravotní pojišťovna České republiky
- Česká průmyslová zdravotní pojišťovna
- Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví
- Zaměstnanecká pojišťovna Škoda
- Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra České republiky
- RBP, zdravotní pojišťovna
Jako pojištěnec pak máte i další povinnosti. Nové pojišťovně nejpozději do osmi dnů od změny sdělte, zda budete platit zdravotní pojištění jako zaměstnanec, osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ), osoba bez zdanitelných příjmů, státní pojištěnec (studenti, důchodci...) a podobně.
Pokud jste například OSVČ a platíte měsíční zálohy na pojistné, musíte je od data změny směřovat na číslo účtu správné zdravotní pojišťovny. A pokud ji změníte v polovině roku, čeká vás příští rok s podáním daňové přiznání také podání dvou přehledů o příjmech a výdajích. Zaměstnanci musí změnu zdravotní pojišťovny nahlásit zaměstnavateli, aby za ně správě odváděl platby pojistného z příjmu.