Změny v DPP zvýší neochotu zaměstnavatelů je nadále využívat

15. 7. 2024 11:39 | , Finance.cz
DANĚ
perex-img Zdroj: Depositphotos

Od 1. července platí, že zaměstnavatelé musí všechny DPP hlásit na ČSSZ. Tato novinka výrazně zkomplikuje administrativu zaměstnavatelům. Je pravděpodobné, že od DPP bude řada zaměstnavatelů upouštět.

Zaměstnavatelé nebudou muset plnit oznamovací povinnost pouze u lidí s výdělkem nad 10 000 Kč měsíčně, ale také těch, kteří si vydělají méně. Zaměstnavatel musí tyto dohody nahlásit ČSSZ nejpozději do 20. dne následujícího měsíce. Zároveň rovněž musí tiskopisem oznámit nástup i skončení DPP společně s příjmy z činnosti.

Zaměstnavatelům vzrostou kvůli zvýšené administrativě náklady

Počítá se s tím, že se zvýšenou časovou náročností na administrativu vzrostou zaměstnavatelům náklady. 

„Firmy budou muset investovat do úpravy stávajících či pořízení nových systémů a patřičně zaškolit své zaměstnance, aby zajistily včasné a správné hlášení všech dohod o provedení práce. Jinými slovy tento nový požadavek na měsíční ohlašování přidá další administrativní vrstvu, což povede k nárůstu nákladů na personální oddělení a zvýšení pracovní zátěže pro administrativní pracovníky,“ říká Marcela Hrdá, partnerka Moore Czech Republic.

Ztratí se ochota zaměstnávat osoby na DPP?

V souvislosti se změnami mohou někteří zaměstnavatelé upustit od zaměstnávání na DPP. Což může nahrávat také případnému nelegálnímu švarcsystému.

„Dodatečná administrativa a náklady spojené s evidencí a zpracováním měsíčních změn mohou odradit firmy od využívání dohod o provedení práce pro krátkodobé a dočasné úkoly. Tak ale nebudou schopné rychle a efektivně reagovat na měnící se potřeby trhu,“ vysvětluje Michal Šesták, daňový poradce Moore Accounting CZ.

Vzroste počet zkrácených úvazků?

Firmy by mohly tyto dohody nahrazovat například zkrácenými úvazky. I přesto, že je zaměstnavatelé nabízejí častěji než dříve, tak v nich ČR zaostává za okolními státy.

„Zatímco u nás tvoří zkrácené úvazky 6 %, průměr v EU vychází na 13,7 %. Příkladem pak může být Nizozemsko, kde zkrácené úvazky tvoří dokonce 42,6 % všech pracovních poměrů,“ popisuje Aneta Martišková, členka vedení společnosti Edenred. Více zkrácených úvazků by také mohlo pomoci matkám s malými dětmi, které se chtějí po rodičovské zapojit na trh práce, avšak zaměstnavatel jim často nevyjde vstříc s pracovní dobou.

 

Čtěte také:

Žádost zaměstnance o kratší pracovní dobu nemůže zaměstnavatel odmítnout bez zdůvodnění

Rodiče pobírající přídavky na děti nebudou muset od září platit školkovné

Brigádníci pracující na dohody mají nárok na dovolenou. Víme, za jakých podmínek

Zdroj: Depositphotos

Články ze sekce: DANĚ