"Podle zpřesněného odhadu se hrubý domácí produkt v 1. čtvrtletí mezičtvrtletně nezměnil a meziročně klesl o 0,4 %. Meziroční pokles HDP byl ovlivněn zejména nižšími výdaji na konečnou spotřebu domácností a úbytkem zásob, naopak pozitivně působila zahraniční poptávka," uvedl v aktuální zprávě ČSÚ.
Na začátku května přitom z předběžných odhadů vycházelo, že mezičvrtletně už se ekonomika zvedá, konkrétně o desetinu procenta. Meziroční pokles pak statistici predikovali na úrovni 0,2 procent HDP.
Podle zpřesněného odhadu ovšem česká ekonomika v prvním čtvrtletí mezičtrvtletně stagnovala, přičemž meziročně zaznamenala pokles poprvé od prvního čtvrtletí 2021. "Hrubý domácí produkt očištěný o cenové vlivy a sezónnost se ve srovnání s předchozím čtvrtletím nezměnil a meziročně klesl o 0,4 %," konstatovali statistici.
V porovnání se závěrem minulého roku je patrné oživení ve zpracovatelském průmyslu (růst 2,0 %), skupině odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství (+1,5 %) a informační a komunikační činnosti (3,7 %). Pokles nastal v peněžnictví a pojišťovnictví (-7,0 %).
„Na straně poptávky byly hlavními faktory mezičtvrtletního vývoje HDP v 1. čtvrtletí rostoucí zahraniční poptávka a spotřební výdaje vládních institucí. Negativně působily výdaje na konečnou spotřebu domácností a tvorba hrubého kapitálu," komentoval údaje Vladimír Kermiet, ředitel odboru národních účtů ČSÚ.
Zdroj: Depositphotos