Jak pojistit nemovitost?

Pojištění staveb pro bydlení lze sjednat pouze na tzv. novou či časovou hodnotu (cenu) - nikdy však na hotnotu tržní. To však neznamená, že pojistnou částku pojišťovna neumožní stanovit tak, aby tržní hodnotě stavby odpovídala.

Stanovení pojistné částky

Při výplatě pojistné částky se pojišťovna řídí tím, na jakou cenu je stavba pojištěna a jaké jsou její technické parametry (tloušťka zdiva, převládající stavební materiál, typ střechy, technický stav nemovitosti), avšak neřídí se již tím v jaké lokalitě se stavba v rámci města či obce nachází (za stejný dům na Václavském náměstí či v neatraktivní části Prahy pojišťovna vyplatí stejné pojistné plnění).

Ať už je pojistná částka stanovena v jakékoli výši, vždy je pojištění celkově sjednáno na novou či časovou cenu. Volba časové či nové ceny zpětně ovlivní výši pojistné částky a výši pojistného.

  • V případě pojištění stavby na novou hodnotu uhradí pojišťovna takovou částku, za níž by bylo zničenou pojištěnou stavbu znovu postavit (eventuelně poškozenou stavbu opravit). Pojištěný by tak měl dostat částku, za níž by si mohl nechat postavit stejnou stavbu a ve stejné kvalitě,  jako byla ta předchozí.
  • V případě pojištění na časovou hodnotu zohlední pojišťovna při výplatě pojistného plnění také opotřebení pojištěného objektu.

Časová vs. nová hodnota aneb výhody a nevýhody

Jelikož je případné pojistné plnění u pojištění na časovou hodnotu vždy nižší (zahrnuje opotřebení stavby) než u pojištění na hodnotu novou, je také samozřejmě levnější. Na druhé straně pojistné plnění u časové hodnoty, v případě vzniku pojistné události, je pro znovuobnovení pojištěné věci nedostatečné, což může být pro pojištěného velmi nepříznivé.


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 2 krát


Související články: