Bankovní a cestovní šeky
V zahraničí není neobvyklé dostat k běžnému účtu i šeky. Například ve Spojených státech je to samozřejmostí. I přesto, že v ČR jsou šeky okrajovou záležitostí, podívejme se, jak fungují.
Bez hotovosti to jde i bez platební karty
Šek je cenný papír, kterým majitel účtu dává příkaz své bance, aby osobě (společnosti) uvedené na šeku zaplatila určitou částku. Nejběžnější formou jsou cestovní a bankovní šeky. Lze s nimi platit služby bezhotovostním způsobem za služby v hotelích, na letišti, platit za zboží v obchodech.
Za nákup šeků se platí obvykle poplatek ve výši 1 nebo 2 % z částky šeku. Pozor však na minimální poplatky, které má banka stanoveny za nákup šeků. Pohybují se od několika desítek až do tisíců korun.
Cestovní Šeky
Cestovní šeky můžete využít při výjimečných cestách do zahraničí, když nevlastníte zahraniční platební kartu. Šek lze proměnit v bankách či směnárnách za valuty. Ale můžete s nimi platit v hotelích, restauracích a obchodech po celém světě.
Cestovní šeky neprodávají jen banky, ale také některé cestovní kanceláře, směnárny a pošty (zahraniční). Při proplácení tohoto šeku je nutné šek znovu podepsat, a to za přítomnosti pokladního, který zkontroluje správnost podpisu.
Když cestovní šeky ztratíte nebo Vám je ukradnou, obdržíte v zákaznickém centru dané společnosti, která šek vydala, náhradní šeky. Cestovní šeky se vydávají v různých měnách a nominálních hodnotách. Pro cesty do Evropy můžete využít šek v měně EURO. Pokud jezdíte do zahraničí častěji, doporučujeme pořídit si platební kartu, kterou lze používat i v zahraničí.