Jak zvolit správný účet?

Výběr běžného účtu je docela důležitým úkolem. Stalo se určitou samozřejmostí mít alespoň jeden BÚ uzavřený. Číslo běžného účtu tak patří k základním informacím, které po vás při různých příležitostech mohou být vyžadovány. Jeho případná změna s sebou nese poměrně rozsáhlou administrativu, a stejně tak i poplatky, například za zrušení trvalých příkazů či storno platební karty.

I když se administrativní náročnost a finanční náklady liší banku od banky, minimálně se nevyhnete informování pracovních partnerů o změně účtu a uvedení do chodu svého nového elektronického bankovnictví. Je tedy vhodné zvážit jak výběr banky, tak i vlastního BÚ. Při hledání vhodného účtu se vyplatí postupovat následovně:

Vyberte si banku

Běžný účet není vhodným nástrojem pro uchovávání velkého objemu peněžních prostředků. I přes to je pochopitelná obava mnohých potenciálních klientů o dostatečnou stabilitu jimi vybrané banky. Naštěstí lze konstatovat, že doba „rychlých“ příchodů a odchodů bankovních domů je pravděpodobně už za námi. Ke konci roku 2007 jsou banky působící na území ČR včleněny do velkých finančních skupin, případně mají v zádech silné zahraniční akcionáře. O ztrátu finančních prostředků na BÚ z důvodu krachu banky se není třeba tedy strachovat. Pro obzvláště obezřetné zájemce o BÚ lze doporučit:

  • nahlédnout do přístupných zpráv bank o výsledcích hospodaření. Tam můžete zjistit, jestli banka dosahuje zisku, případně jestli si vede lépe nebo hůře, než v uplynulých letech;
  • dalším ukazatelem stability banky může být nízká (a pokud možno klesající) výše klasifikovaných úvěrů. To jsou úvěry, které v sobě skrývají určitý stupeň rizika, pokud jde o jejich nesplacení. Takové úvěry byly v minulosti poskytovány řadě českých podniků a nebyly přesně spláceny. Některé banky registrovaly takovou výši špatných úvěrů, že jim musel významně pomoci stát.

V kontextu relativní stability na bankovním trhu se jeví téměř jako důležitější další kritéria. Pokud potřebujete občas navštívit bankovní pobočku, zjistěte si, kolik se jich nachází v místech vašeho nejčastějšího výskytu a jaká je otevírací doba. Dobré je i zajít se podívat přímo na některou z nich. Uvidíte, zda jsou pracovníci ochotní a schopni vám kvalifikovaně a poradit. Pokud banku téměř nikdy nenavštěvujete, možná vás bude zase zajímat počet bankomatů a úroveň přímého bankovnictví.

Vyberte si běžný účet

I v rámci jednotlivých bank najdete často několik běžných účtů. Lišit se budou poměrem úrovně služeb a cen za ně. Předně byste si měli uvědomit, jak často budete BÚ využívat a jaké služby jsou pro vás klíčové.

  • Vybíráte často z bankomatu? Potom zřejmě dáte přednost bance s vysokým pokrytím bankomaty na území ČR…
  • Chcete zařizovat co nejvíce operací z pohodlí domova? Vyberte si banku s kvalitním elektronickým bankovnictvím a budete moci z účtu platit například SIPO, stavební spoření, pojištění, hypoteční splátky, leasing a jiné pravidelné platby.

V takovém směru by se měly ubírat vaše úvahy. Druhou stranu mince představují poplatky.

  • Stačí vám účet pro zaslání výplaty jednou měsíčně a následný výběr hotovosti? Potom rozhodně neuzavírejte sofistikované balíčky služeb a neplaťte více! Jediným poplatkem, kterému se ještě stále někde nevyhnete, je poplatek za vedení účtu – náklady lze ovšem stlačit i na 10 Kč za měsíc.
  • Uskutečníte v rámci měsíce mnoho bezhotovostních transakcí a vyplatí se vám za ně platit tarifem? Poohlédněte se po bance, která poskytuje tyto služby výhodněji v rámci jednoho poplatku.

Základní službou k BÚ je vydání platební karty. Vybírání hotovosti na bankovních přepážkách je již přežitkem a většina bank ho i finančně znevýhodňuje. Jedním z kritérií může proto být i platební karta, která bude odpovídat co nejvíce vašim požadavkům.


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 1
Hlasováno: 6 krát


Související články: