Typy vkladních knížek

I přes nižší úroky jsou vkladní knížky stále v kurzu. Zavedení, výběry ani vklady nestojí nic a v knížce je jasná a jednoduchá evidence pohybů. Zejména starší klienti na knížkách oceňují tradiční podobu a jednoduchost obsluhy. Zároveň vítají, že mají v ruce něco hmatatelného a mají přehled o zůstatku svých prostředků.

K založení vkladní knížky je potřeba navštívit pobočku instituce, která ji poskytuje. Po vložení minimálního vkladu, který se pohybuje kolem 50 Kč, vám pracovník pobočky vydá tiskopis. Podle vašich potřeb a nastavených parametrů pak můžete vkládat a vybírat vaše finanční prostředky. Úrok bývá na knížku připisován ročně. Knížka není časově omezena.

Typy vkladních knížek

Existují 4 základní typy:

  • Vkladní knížka bez výpovědní lhůty (vklad, u kterého neexistuje výpovědní lhůta, pouze lhůta realizační)
  • Vkladní knížka s výpovědní lhůtou (vklad, u kterého volíte výpovědní lhůtu obvykle od 15 dnů po 2 roky)
  • Dětská vkladní knížka (vklad se zvýhodněnými úroky)
  • Výherní vkladní knížka (vklad s právem na účast ve slosování o finanční výhry a prémie s potvrzením o jeho výši - vkladní knížkou. Výherní vkladní knížka není úročena.)

Dříve se vkladní knížky využívaly pro svojí anonymnost, s anonymními vkladními knížkami na doručitele mohl manipulovat libovolně ten, kdo je právě měl „v ruce“. Tento typ knížek byl potom v roce 2002 zrušen. Ještě do 31. prosince 2012 lze přitom vklady na těchto knížkách vybrat. Třeba Česká spořitelna uplatňuje pravidlo, že vyplácí i promlčené vklady, pokud se o ně klienti přihlásí. Pokud toto legislativa umožní i po roce 2012, bude Česká spořitelna údajně postupovat stejně jako doposud.


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 3.5
Hlasováno: 12 krát


Související články: