Podniky žádají technické specialisty

05.03.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 5. března (ČTK) - Domácí podniky mají mezi absolventy škol největší zájem o specialisty v technických oborech, jako jsou informační technologie, telekomunikace či elektro obory. V posledních letech se snížila poptávka po ekonomech a právnících, nejmenší zájem je na pracovním trhu o studenty humanitních věd. Vyplývá to z ankety ČTK mezi personálními agenturami.

Jednoznačným trendem je stálý nárůst poptávky od zaměstnavatelů po studentech, kteří mají perspektivu vykonávat technické profese, řekla ČTK marketingová ředitelka agentury Trenkwalder Kappa People Jan Ženčová. Nedostatek této pracovní síly na trhu v Česku je podle ní markantní a neustále se prohlubuje.

Největší poptávka je po uchazečích z VŠ strojní a elektro oborů, uvedla Ženčová. Ti jsou prý najímáni s perspektivou vedoucích pracovníků ve výrobě, vývojářů apod. U absolventů učilišť je největší zájem o profese, jako jsou obráběč kovů, zámečník, svářeč či horizontkář. Nejmenší zájem je o uchazeče z humanitních oborů, typické je to u filozofických fakult, podotkla.

"V posledních letech pozorujeme zvýšený zájem o specialisty (především techniky a vývojáře) na úkor 'generalistů' (ekonomové, právníci), o které byl enormní zájem na konci 90. let," upozornil Kamil Švec ze společnosti Hewitt Associates. Změna souvisí s charakterem zahraničních investic v ČR a se skutečností, že množství firem zde buduje nejenom výrobní kapacity, ale i aktivity ve výzkumu a vývoji, poznamenal.

Divize informačních technologií agentury Hays Czech Republic bojuje s nedostatkem kvalitních kandidátů, protože je velká poptávka, hodně volných pozic. Na druhé straně třeba administrativa nebo finance mají dostatek kandidátů, informovala koordinátorka společnosti Kateřina Roedererová.

Největší zájem od podniků je o studenty vysokých škol se zaměřením na informační technologie a telekomunikace se znalostí anglického jazyka, souhlasila Kristina Hummelová ze společnosti Robert Half International. V informačních technologiích je podle ní velký zájem po všech typech i úrovních pozic, které využívají současné technologie.

Obecně podle Hummelové nejsou upřesněny požadavky společností na uchazeče o práci. Ani stav českého školství prý dosud není na takové úrovni, aby rozhodovalo jméno školy. "O zájmu firem rozhodují především jazykové znalosti absolventů, jejich schopnost prezentace, komunikační dovednosti a odborná praxe či brigáda v průběhu studia, odpovídající danému oboru," uzavřela Hummelová.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK