Exportéři: Firmy přišly kvůli silné koruně o čtvrtinu příjmů

06.03.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brno 6. března (ČTK) - Čeští exportéři přišli kvůli silnému kurzu koruny za posledních pět let až o čtvrtinu svých příjmů, tedy o desítky miliard korun. Zisk navíc snižují i rostoucí náklady na energie. Na konferenci o exportní strategii českých firem v Brně to řekl předseda Asociace exportérů Jiří Grund. Vývozcům by prý mohlo pomoci brzké zavedení eura, s tím se ale počítá až zhruba za pět až šest let.

Exportéři loni vyvezli zboží za 2,141 bilionu korun, což představuje meziroční nárůst o 14,6 procenta. I když každý rok vyvážejí více zboží, jejich zisky narůstají méně. Začátkem března 2002 bylo euro za 31,5 Kč, o pět let později je to 28 Kč za euro. Ještě víc se propadl americký dolar. Z 36,4 Kč/dolar v roce 2002 na letošních 21,45 Kč/USD.

"Stát s tím nic neudělá, je to poptávka po měně. Navíc je potřeba tam vidět i jiné věci, není to tak jednoduchý problém," uvedl k posilující koruně náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Tlapa. Ze silné koruny naopak profitují například firmy, které ze zahraničí dováží materiály.

To přiznává i Grund. I přesto, že i exportní firmy částečně využívají dovozu surovin ze zahraničí, celkové ztráty jsou značné. Jen loni to bylo asi pět miliard Kč, a to jen u firem z Asociace exportérů, které tvoří zhruba polovinu vývozu. "V minulých letech to bylo ještě víc. Firmy se naučily lépe využívat pojištění kurzu," doplnil Grund.

Že exportéry nejvíc trápí právě kurz koruny, potvrzuje i analýza společnosti DHL. Firma vyváží české zboží do ciziny, v průzkumu mezi podnikateli zjistila, že silnou korunu vidí jako největší problém exportu skoro dvě pětiny firem. Až na dalších místech je například strach ze zahraniční konkurence.

Exportéři chtějí zavést euro co nejrychleji, poznamenal Luděk Drnec z DHL s tím, že odklad přijetí eura hodnotí negativně polovina oslovených firem. Právě o pozdějším zavedení evropské měny v ČR se poslední dobou hovoří stále častěji. Ministerstvo financí, centrální banka i Evropská komise už dříve uvedly, že zavedení eura v roce 2010 není reálné. Analytici počítají s roky 2012 až 2013.

Nejen silná koruna je však pro exportéry z ČR zátěží. Za poslední tři roky vzrostly ceny energií o 15 procent, připomněl Grund. Vyšší ceny jsou podle něj jen v osmi evropských zemích, například v Německu. Anglie a Francie platí za energii méně. "Stát jako většinový vlastník firmy ČEZ by měl neúměrný růst cen zastavit. Jinak naše konkurenceschopnost půjde ještě dolů," varoval předseda.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK