Z Temelína opět unikla radioaktivní voda, Rakousko chystá žalobu

07.03.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha/Vídeň 7. března (ČTK) - V Jaderné elektrárně Temelín uniklo údajně znovu asi 1100 litrů lehce radioaktivní vody z reaktoru do záchytné nádrže. Oznámil to dnes mluvčí rakouského ministerstva životního prostředí Daniel Knapp s odvoláním na předběžnou telefonickou informaci z české strany. Mluvčí Temelína na dotaz ČTK nový problém v elektrárně připustil, záležitost však zatím nechtěl komentovat. Rakousko nyní připravuje mezinárodní žalobu proti elektrárně, uvedl Knapp.

"Nestalo se nic vážného, jde o podobnou událost jako minulý týden," řekl mluvčí elektrárny Milan Nebesář. Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová sdělila, že z pohledu bezpečnosti se nic neděje. "Nyní probíhá šetření, co mám informace, tak příčinou byla údajně netěsnost. Přesné množství se upřesňuje," uvedla.

Vídeň ale podle agentury APA opakované úniky interpretuje jako "vážný důvod k pochybnostem o úrovni bezpečnostní kultury v Temelínu". Jde o stejný druh závady jako minulý týden během návštěvy rakouského kancléře Alfreda Gusenbauera v Praze, řekl mluvčí rakouského ministerstva. Případ potvrzuje oprávněnost rakouské zásadní kritiky Temelína, dodal.

Podle Moniky Wittingerové z občanského sdružení Jihočeské matky uniklo asi 1500 litrů mírně radioaktivní vody na odstaveném prvním bloku. O tomto množství mluvila zpočátku i agentura APA, aby vzápětí množství upravila na 1100 litrů.

V noci na 27. února, kdy do Prahy přijel kancléř Gusenbauer, uniklo v Temelínu z nedovřeného kohoutu 2000 litrů lehce radioaktivní vody do záchytné nádrže, což bylo oznámeno až ve čtvrtek. Kancléř poté v rakouském tisku prohlásil, že je "velmi naštvaný" na českou vládu, že jej o případu neinformovala ještě během jeho návštěvy. "Považuji to za téměř nepřátelský akt," řekl tenkrát médiím s tím, že "věc bude mít důsledky".

Česká strana zdůrazňuje, že podle dohod z Melku je povinna takové případy Rakousku ohlásit do 72 hodin, což se minulý týden také stalo. Případ prý přitom představoval podle mezinárodní škály jaderného ohrožení stupeň nula.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK