...společných evropských hodnotách, jež měla usnadnit další jednání bloku o ústavní smlouvě.
Němečtí představitelé se snaží zlehčovat rozpory mezi členskými státy před summitem EU, který se bude konat 24. a 25.března v Berlíně. Hlavy států na této vrcholné schůzce oslaví 50.výročí založení bloku a zveřejní takzvanou Berlínskou deklaraci.
Kancléřka doufá, že prohlášení, které se ohlédne za minulými úspěchy bloku a nastíní vizi do budoucna, může vyzdvihnout společné hodnoty a cíle členských zemí a mimoto vdechnout život debatě o evropské ústavě.
"Diskuse o obsahu deklarace zatím podtrhly největší nebezpečí: místo aby zdůraznila, co lidi a země v Evropě spojuje, vyjeví jejich vzájemné rozpory," uvedlo ve středu bruselské Centrum pro evropskou politiku.
Evropští diplomaté uvedli, že dokument nebude obsahovat žádnou zmínku o ústavě, jak Merkelová původně doufala.
Německo navíc tváří v tvář euroskeptickým zemím, jako jsou Polsko či Česko, upustilo od snahy zmínit v Berlínské deklaraci rok 2009 coby termín pro ratifikaci nové ústavy.
"V deklaraci nebude ani slovo 'ústava' ani termín 2009," řekl Reuters nejmenovaný diplomat při EU. Místo toho se v prohlášení zřejmě objeví pouze vágní formulace o potřebě efektivní a akceschopné Evropské unie.
MERKELOVÁ SE SETKÁVÁ SE SKEPTIKY
Německá kancléřka začala v posledních týdnech pokládat základy k jednání o nové smlouvě a setkala se s představiteli skeptických zemí, jako jsou Velká Británie, Česko či Nizozemsko, i s francouzskými prezidentskými kandidáty Nicolasem Sarkozym a Segolene Royalovou.
Během března Merkelová odcestuje do Polska, aby se pokusila obměkčit postoje bratří Kaczynských, prezidenta Lecha a premiéra Jaroslawa.
Politici ve Varšavě i Praze však již naznačili, že jim nevyhovuje termín roku 2009, a polský ministr zahraničí navrhl znovu otevřít jednání o systému hlasování.
Nizozemský premiér Jan Peter Balkenende minulý měsíc řekl, že nevidí pro ústavu důvod. Berlín se také obává, že i britský premiér Tony Blair na červnovém summitu EU možná nebude ochoten s novou smlouvou souhlasit, neboť krátce po této schůzce má předat funkci zřejmému euroskeptikovi Gordonu Brownovi.
Summit v Bruselu, který se zaměří na energetickou, ekologickou a ekonomickou politiku EU, by mohl částečně odpovědět na otázku, jakou má Merkelová naději na dosažení dohody v rámci 27členného bloku. Bruselská schůzka se koná ve čtvrtek a v pátek.
((Přeložil: Jan Schmidt; Editoval: Dušan Bučánek; prague.newsroom@reuters.com, Reuters Messaging: jan.schmidt.reuters.com@reuters.net, +420-2-2419-0477))
[BERLÍN/Reuters/Finance.cz]