...dech ještě nedochází, nejlepší časy má už za sebou.
Český statistický úřad v pátek oznámil, že ve čtvrtém čtvrtletí hrubý domácí produkt (HDP) zpomalil růst na 5,8 procenta z 5,9 procenta v předchozím kvartálu.
V prvních dvou čtvrtletích roku 2006 přitom ekonomika rostla tempem přes 6 procent.
"Česká ekonomika má za sebou dva nejlepší roky v historii... Číslo ze čtvrtého čtvrtletí nicméně potvrzuje, že je již za vrcholem. Nacházíme se ve fázi stabilizace růstu kolem pěti procent," uvedl Aleš Michl, analytik Raiffeisenbank.
V pořadí zemí Evropské unie stojí Česko ve druhé pětce, ve středoevropském regionu je třetí, před Maďarskem.
Ve čtvrtém čtvrtletí nejrychleji v Unii rostlo Lotyšsko s výkonem 11,9 procenta následováno Estonskem s 11,2 procenta. Třetí příčku obsadilo Slovensko s 9,6 procenta.
Ačkoli výsledky překonaly tržní odhad 5,2 procenta, česká koruna je "ocenila" stagnací kolem hodnoty 28,140 za euro.
Podle analytiků se totiž nezměnilo očekávané načasování nárůstu úrokových sazeb na druhou polovinu roku, protože struktura růstu zatím nevyvolává obavy z inflace.
SILNÉ INVESTICE, OŽIVUJÍCÍ SPOTŘEBA
Úřad dále uvedl, že ekonomický růst táhly ve čtvrtém čtvrtletí domácí spotřeba a investice. Postupně tak vyprchal převládající efekt čistých exportů.
Domácí spotřeba zrychlila tempo růstu na 5,4 procenta ze 4,3 procenta ve čtvrtletí předchozím, investice mírně zpomalily na 7,6 procenta.
"Rychlý růst spotřeby domácností pochopitelně zavání inflací. Samo o sobě to inflaci nevyvolá, nicméně ve spojení s tím, že by koruna oslabila, je inflační riziko nabíledni," řekl Miroslav Plojhar, hlavní ekonom Citibank.
"Je to tlak na to, aby úroky šly nahoru... Nemyslím si, že by to (aktuální číslo HDP) ovlivnilo časování," dodal.
Z pohledu výrobních odvětví táhl ekonomiku ve čtvrtém čtvrtletí opět zpracovatelský průmysl, který v meziročním srovnání posílil o 12,8 procenta.
Ekonomové očekávají, že růst HDP letos zpomalí, a to vlivem vnějšího prostředí i vyšší srovnávací základny.
"Důvodem bude jednak zpomalení ekonomik v eurozóně a především pak vypadnutí automobilového sektoru jako lídra ekonomiky," řekl David Navrátil, analytik České spořitelny.
"Naše odhady totiž ukazují, že auta přispěla k růstu ekonomiky jedním až jedenapůl procentním bodem. Jde především o kolínskou TPCA - postupný rozjezd výroby z nuly na 300.000 aut."
PRO DATA V KOSTCE KLIKNĚTE NA [ID:nVOD928299].
((Autorka: Petra Vodstrčilová; Editoval: Dušan Bučánek; prague.newsroom@reuters.com, Reuters Messaging: petra.vodstrcilova.reuters.com@reuters.net, +420-2-2419-0477))
[PRAHA/Reuters/Finance.cz]