...
Evropští politici by měli upustit od termínu "ústava", pokud chtějí prosadit novou smlouvu ve snaze o zefektivnění Evropské unie po rozšíření bloku na 27 členů, uvedl vicepremiér Alexandr Vondra.
Původní návrh Evropské ústavní smlouvy odmítly v referendech v roce 2005 Francie a Nizozemsko, letos se však diskuse o evropské ústavě snaží oživit Německo, jež v prvním pololetí drží rotující předsednictví v EU.
Vondra, který má na starosti vztahy s Evropskou unií, řekl v rozhovoru pro Reuters, že název ústava je provokující a neodpovídá stavu evropské integrace.
"Já bych o ústavě rozhodně spíš nemluvil než mluvil, protože jestli to budeme tlačit jako ústavu, tu institucionální reformu, budou problémy pokračovat," řekl Vondra.
"Já se vsadím, že se to takhle nakonec jmenovat nebude... Pokud se máme na něčem shodnout, tak vidím jako daleko průchodnější, když tam to slovo vůbec nebude."
ODS, největší vládní strana, Evropskou ústavní smlouvu dříve odmítala a chtěla ji nahradit zcela novým dokumentem. Po dohodě s menšími koaličními stranami premiér Mirek Topolánek nakonec připustil, že by i nový dokument mohl vycházet z dřívějšího návrhu ústavy.
Také Vondra soudí, že by jednání mohla vycházet z původního textu, který upravuje hlasovací mechanismy v EU a ustanovuje funkci evropského prezidenta a ministra zahraničí.
Německo chce do konce svého šestiměsíčního předsednictví prosadit, aby se členské země EU zavázaly ke schválení institucionální reformy nejpozději v roce 2009.
Vondra řekl, že by se země mohly shodnout na dalším postupu, ale neměly by si dávat konkrétní termíny.
"Otázkou je, zda má smysl si dávat nějaký časový harmonogram a pak ve spěchu zase čelit dilematu, jestli to zvládneme nebo ne. My nevidíme nutnost si nějaký harmonogram ukládat," dodal.
Česko by se podle Vondry mělo v každém případě bránit konceptu vícerychlostní Evropy, kdy by se vytvořilo tvrdé jádro zemí, jež by se integrovaly rychleji než ostatní.
"Já myslím, že pro nás jako menší zemi uprostřed Evropy není výhodné, aby se toho účastnila jen část Evropy. Je pro nás klíčové, abychom mohli manévrovat a aby součástí toho aranžmá nebyla jen Francie a Německo, ale také Británie, Polsko, skandinávské země."
JEDNÁNÍ O RADARU BY MOHLA SKONČIT NA PODZIM
Česko by mohlo do konce března vyjádřit oficiální souhlas se zahájením rozhovorů o zřízení radarové stanice, jež by byla současní protiraketového systému Spojených států, řekl dále Vondra.
Jednání by mohla skončit během podzimu a plán by se mohl dostat do parlamentu začátkem roku 2008, dodal.
Není však jisté, zda se vládě podaří s návrhem uspět v Poslanecké sněmovně, kde kontroluje pouhou polovinu ze 200 křesel. Opoziční sociální demokracie se prozatím staví proti radaru a požaduje referendum, komunisté základnu zcela odmítají.
Vládní Strana zelených navíc požaduje, aby se protiraketový systém stal součástí systému Severoatlantické aliance a nešlo pouze o dvoustrannou dohodu se Spojenými státy.
Vondra nicméně očekává, že kabinet bude mít dostatek času, aby získal pro svůj návrh podporu.
"Češi jsou vždycky takoví trošku opatrní na začátku, ale pak nakonec se snad umějí postavit k věcem zodpovědně, to bylo takhle podobné s (vstupem do) NATO," dodal.
[PRAHA/Reuters/Finance.cz]