...
Zrychlující ekonomický růst Slovenska nepředstavuje inflační riziko a neměl by vyprovokovat změnu nastavení úrokových sazeb, řekl v pátek člen bankovní rady NBS Peter Ševčovic.
V prvních komentářích centrální banky o hrubém domácím produktu, který podle údajů z tohoto týdne loni dosáhl rekordních 8,3 procenta, Ševčovic agentuře Reuters řekl, že ekonomický růst je udržitelný.
"Struktura HDP je celkem vyvážená, ačkoli osobně bych uvítal menší spotřebu vlády, zvláště v první polovině roku 2006," uvedl Ševčovic v odpovědích na otázky Reuters zaslané e-mailem.
"Tahouny růstu byly zahraniční poptávka a investice, které vytvářejí podmínky pro trvalý ekonomický růst v budoucnu."
Slovensko v posledních dvou letech vykazuje jeden z nejrychlejších růstů v Evropské unii, přičemž investice do automobilového průmyslu a vývozy nahrazují výdaje domácností coby hlavní zdroj ekonomické expanze.
Národní banka Slovenska (NBS) neshledává na struktuře loňského HDP nic zvlášť překvapivého, řekl Ševčovic, šéf oddělení pro měnovou politiku.
Struktura růstu nepoukazuje na výrazné ohrožení inflace, řekl Ševčovic. Dodal však, že centrální banka bude sledovat trendy ve zvyšování mezd a úspor obyvatel, aby zabránila riziku tlaku na zvyšování spotřebitelských cen.
Slovensko potřebuje udržet inflaci pod kontrolou, aby splnilo plán na přijetí eura v roce 2009. Meziroční růst cen měřený podle metodologie Evropské unie v lednu zpomalil na 2,2 procenta ze 3,7 procenta v předchozím měsíci.
V komentářích k možné reakci měnové politiky na loňský HDP Ševčovic řekl, že tato čísla "by neměla být hlavním impulsem" pro vyvolání změny sazeb, neboť banka podobné trendy předpověděla ve svých prognózách.
"Centrální banka se snaží hledět vpřed, a důležitější by proto byly analýzy toho, jaké trendy potrvají dál a - na druhou stranu - jaké ukazatele by se mohly odchýlit ze žádoucí dráhy," uvedl Ševčovic.
NBS zveřejní hodnocení ekonomických trendů v dubnu v rámci příští čtvrtletní střednědobé prognózy.
DEVIZOVÉ INTERVENCE
Ševčovic rovněž potvrdil, že NBS ve čtvrtek přímo intervenovala na devizovém trhu, aby zpomalila růst koruny.
"Důvodem pro intervenci byla přílišná volatilita a zpevňování kursu koruny k euru," řekl Ševčovic. K pohybu koruny se dále nevyjádřil a nesdělil ani podrobnosti o intervenci.
Koruna podporovaná silným ekonomickým růstem a zprávami o zahraničních investicích vyskočila během posledních šesti týdnů vůči euru o více než 4 procenta.
V pátek se slovenská měna obchodovala za 34,020 eura, když ve čtvrtek dosáhla rekordu 33,800 za euro.
Navzdory oslabení stála koruna 11,5 procenta nad centrální paritou ve směnném mechanismu ERM-2. Země ucházející se o vstup do eurozóny jsou povinny v tomto pásmu setrvat nejméně dva roky.
Stoupající koruna oživila na trhu spekulace o možném posunutí parity v systému ERM-2, ale Ševčovic takové dohady odmítl.
"Přehodnocení parity není momentálně na pořadu dne," řekl.
((Přeložili: Jan Schmidt a Robert Müller; Editoval: Dušan Bučánek; prague.newsroom@reuters.com, Reuters Messaging: jan.schmidt.reuters.com@reuters.net, +420-2-2419-0477))
[BRATISLAVA/Reuters/Finance.cz]