Personální změna by podle Bursíka měla přijít tehdy, pokud se ukáže, že úřad nedokázal plnit svoji dozorovou roli. "Minimálně je čas na to, aby paní Drábová začala být nervózní," řekl ČT Bursík.
Státní dozor musí směřovat k vyváženosti, reagovala pro televizi Drábová. "Naše kroky musí opravdu odrážet skutečnou situaci a ne její mediální obraz," doplnila.
Bursík Drábovou kritizuje, že kvůli nehodám úřad elektrárně neudělil žádné sankce. SÚJB přitom o pokutách ani nadále neuvažuje. Ředitel jaderné elektrárny Temelín Vladimír Hlavinka připravuje zatím nezveřejněné organizační změny.
Minulé úterý vyteklo v kontrolovaném pásmu elektrárny 2000 litrů mírně radioaktivní vody. Příčinou byl otevřený kohout, který zřejmě technici zapomněli po kontrole utáhnout. Asi 1000 litrů stejné kapaliny pak uniklo v úterý odpoledne při tlakové zkoušce v ochranném krytu reaktoru. V obou případech voda odtekla do určených nádrží, zdraví zaměstnanců ani životní prostředí tak ohroženo nebylo.
V příštím týdnu se má uskutečnit schůzka ministra průmyslu a obchodu Martin Římana s generálním ředitelem energetického koncernu ČEZ Martinem Romanem a právě s Drábovou. Hovořit budou o bezpečnostní situaci v Temelíně.
"Z hlediska jaderné bezpečnosti nemají tyto poruchy vůbec žádný význam. Temelínská elektrárna je ale velice citlivé téma. Situaci je nutné prošetřit a přijmout opatření, aby k poruchám docházelo co nejméně. Chci, aby mne generální ředitel ČEZ podrobně informoval o příčinách poruch a o bezpečnostní situaci na Temelíně," řekl Říman.
Únik vody již dříve Bursík označil za šlendriánství, selhání kázně a bezpečnosti. Poznamenal, že daleko větším rizikem než technologie jsou v jaderné energetice lidská selhání.
Také podle předsedkyně SÚJB Drábové jsou za poruchy v jaderné elektrárně Temelín v poslední době více odpovědní lidé než technika. Zároveň je však nutné nehledat chybu jen u jednotlivých zaměstnanců, ale zaměřit se na komplexnější řešení situace v elektrárně, řekla minulý týden v rádiu Frekvence 1.