...tento štít ochrání, a na ty, které nepokryje. Uvedl to v pondělí list Financial Times.
"Pokud jde o protiraketovou obranu, neměly by být v rámci aliance první liga a druhá liga," řekl Jaap de Hoop Scheffer v rozhovoru pro list. "Směrodatným principem je pro mě nedělitelnost bezpečnosti."
Části protiraketového systému Spojených států, který má sloužit jako ochrana proti případným střelám odpáleným z "lotrovských států", jak Washington označuje Írán či KLDR, mají být umístěny v Česku a Polsku.
Financial Times odkázaly na představitele Severoatlantické Aliance (NATO), podle nichž by tyto základny chránily téměř celou Evropu kromě jihovýchodní části kontinentu. Ta by vzhledem k blízkosti Íránu potřebovala zvláštní systém s kratším doletem.
De Hoop Scheffer podle listu řekl, že americký program by mohl být doplněn již existujícími plány NATO na systém raketové ochrany bitevního pole, jenž má být zprovozněn do roku 2010.
"Již postupujeme s vývojem systémů na ochranu nasazených sil spíše než populačních center a území," citoval list generálního tajemníka. "V pozdějším stadiu by tyto dva systémy mohly být propojeny."
De Hoop Scheffer vyjádřil přesvědčení, že Evropa je raketami odpálenými z nestabilních států reálně ohrožena.
"Vzhledem k raketovým testům severní Koreje a schopnostem Iránu i tomu, co Íránci říkají, máme všechny důvody tomu věřit," řekl De Hoop Scheffer.
Francouzský prezident Jacques Chirac na tiskové konferenci po pátečním summitu EU v Bruselu upozornil, že americký protiraketový štít by mohl zjitřit staré rozpory na evropském kontinentu.
Česko minulý týden odmítlo kritiku jednání se Spojenými státy o své možné účasti v projektu poté, co Lucembursko uvedlo, že kvůli nim hrozí eskalace napětí s Ruskem.
Velká Británie projevila zájem o účast v jakémkoli obranném systému Spojených států.
((Přeložil: Jan Schmidt; Editoval: Dušan Bučánek; prague.newsroom@reuters.com, Reuters Messaging: jan.schmidt.reuters.com@reuters.net, +420-2-2419-0477))
[BRUSEL/Reuters/Finance.cz]