Ztráty vzniklé zdražováním všech vstupů nám nové ceny zdaleka nepokryjí, uvedl šéf podniku. Kromě potravinářského lihu, který loni zdražil o 18 procent, se firmě zvýšily ceny papíru, lahví a dopravy, v níž se projevuje mýto. Nové ceny, které Petrášek neuvedl, se týkají také exportu. Podle propočtů by půllitrová láhev Božkova Tuzemského, dříve rumu, měla podražit, včetně marže obchodníků, asi o čtyři koruny.
Dramatické omezování výroby českého cukru v rámci pravidel EU podle Stocku výrazně zdraží potravinářský líh a zaviní jeho nedostatek, což se potvrdilo závěrem roku. Ve střední Evropě byl růst cen nejrychlejší. Stock, který loni prodal 24,65 milionu litrů lihovin, spotřebuje ročně osm milionů litrů jemného a velejemného lihu, z 90 procent z melasy.
"Daří se nám zatím pokrývat potřeby od našich tří českých dodavatelů," uvedl ředitel. Pouze ale krátkodobě, což firmě znemožňuje plánování. Podnik už několik týdnů jedná o dovozech lihu. Podle informací ČTK je jedna z dlouhodobých smluv v zahraničí těsně před podpisem.
Podle prezidenta Agrární komory ČR Jana Veleby už některé české likérky nakupují líh v zahraničí, například Becherovka na Slovensku a Stock jedná v Rakousku. V Maďarsku se ho snaží nakupovat Fruko-Schulz. Také v těchto zemích cena roste. V ČR je k mání za 20 korun za litr, o jednu až 1,50 Kč méně než v EU. Ceny se ale podle Petráška srovnávají. Stock se chce vrátit k ročním smlouvám na nákup lihu, uzavíraným před sklizní řepy.
Bohemia Sekt, který v roce 2005 převzal pražskou likérku V&S Group, zvýšil ceny vybraných produktů od února od 2,5 do čtyř procent. "Zdražení nám růsty cen lihu kompenzuje jen částečně," řekl finanční ředitel Ondřej Beránek. Jindřichohradecký Fruko-Schulz chystá zdražení o tři až pět procent na přelomu dubna a května.