...
Německý investorský sentiment v březnu vzrostl na osmiměsíční maximum díky sílící důvěře ve zdraví domácí ekonomiky, ukázal v úterý ostře sledovaný průzkum ZEW.
Mannheimský ekonomický institut uvedl, že jeho ukazatel ekonomických očekávání, založený na průzkumu mezi 296 analytiky a institucionálními investory, v březnu vzrostl čtvrtý měsíc v řadě.
Index stoupl na 5,8 bodu z únorových 2,9 bodu, nejvýš od loňského července, zatímco analytici čekali růst jen na 3,3 bodu. Nachází se ale hluboko pod dlouhodobým průměrem 33,2 bodu.
Euro po zprávě zpevnilo vůči dolaru a evropské burzy se krátce přehouply do kladného teritoria. Výsledek průzkumu posílil názor, že zvýšení daně z přidané hodnoty (DPH) na začátku roku největší evropskou ekonomiku nevykolejilo.
Podle ekonoma Bernda Weidensteinera z DZ Bank údaj ZEW naznačuje, že analytiky příliš netrápil propad globálních trhů z počátku tohoto měsíce a místo toho je povzbuzuje síla domácí ekonomiky.
"V zásadě by ZEW měl dále růst," řekl Weidensteiner.
Průzkum ZEW se sleduje jako předzvěst klíčového indexu podnikatelského klimatu Ifo, jehož hodnota za tento měsíc bude oznámena 27.března.
Německá vláda k 1.lednu zvedla DPH o 3 procentní body. Toto opatření se sice dotklo spotřebitelských výdajů, ale podle většiny analytiků byl jeho dopad menší oproti dřívějším obavám.
Mnozí analytici původně předpovídali, že zvýšení DPH povede v prvním čtvrtletí k poklesu ekonomiky. Nyní však sílí důvěra, že období ekonomického rozmachu, které německé hospodářství loni vyneslo k nejlepšímu výkonu za šest let, ještě není u konce.
Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj v úterý předpověděla, že německá ekonomika v prvním čtvrtletí mezikvartálně vzroste o 0,6 procenta.
((Přeložil: Jan Schmidt; Editoval: Dušan Bučánek; prague.newsroom@reuters.com, Reuters Messaging: jan.schmidt.reuters.com@reuters.net, +420-2-2419-0477))
[MANNHEIM/Reuters/Finance.cz]