O ceny elektřiny na burze EEX se opírá také společnost ČEZ. Loni v létě se cena elektřiny dostala na nový rekord a ČEZ vzápětí oznámil, že cenového růstu využil k prodeji aktuální přebytečné kapacity.
"Obchodování na burze funguje správně," řekl dnes novinářům ředitel burzy Hans-Bernd Menzel. Jeho ujištění však nesdílí prokuratura. "Určitě bychom měli prověřit, zda neporušují zákon o obchodování," řekl mluvčí prokuratury v Lipsku.
Aukční mechanismus, který EEX používá, podle Menzela odpovídá praktikám jiných burz ve světě. O víkendu se ale v německém časopise Der Spiegel objevil článek, který popisoval, jak velcí producenti využívají svého vlivu k umělému nadhodnocování velkoobchodních cen. Článek se opíral o e-mailovou zprávu, která unikla z EEX.
EEX vždy odmítala kritiku, že dominantní výrobci elektřiny mají vliv i na obchodování. V Německu patří k dominantním producentům RWE a E.ON, kteří působí i na českém trhu. Ceny, kterých se na burze EEX dosahuje, plní roli referenčního ukazatele pro tvorbu cen na velkoobchodním trhu.
Na základě cen dosažených na burze EEX se denně stanovují i velkoobchodní ceny elektřiny, které se další den používají v Německu a Rakousku. Ceny se však vytvářejí podle výsledků anonymní aukce. Výsledky obchodování na burze EEX ale mají vliv i na mnohem větší trh forwardů. Oba systémy pak slouží za základ tvorby cen, jimiž se řídí obchodníci.
Velkoobchodní ceny jsou určeny distributorům elektřiny, ale projeví se i v posledním článku řetězce, což je spotřebitel. K jeho tíži jdou také další poplatky a daně spojené s odběrem elektrické energie.
Na burze EEX obchoduje 161 firem z 19 zemí, což je podle zástupců burzy dostatečný počet na to, aby se setkávaly rozdílné zájmy, a aby tedy správně fungovala konkurence. Burza se také odvolává na to, že jí finanční dohled v Sasku, kde Lipsko leží, už dříve potvrdil bezproblémovou činnost.
Zástupci EEX tvrdí, že vždy spolupracovali s dozorovými orgány, k nimž patří i finanční dohled v Sasku, ale i s antimonopolním úřadem či Evropskou komisí. "Pokud bychom zde prováděli něco nezákonného, padlo by to na hlavu všech těchto úřadů," hájí se Menzel. Původce e-mailové zprávy, z níž čerpal Spiegel, EEX prý nezná a kvůli jejímu šíření se obrátila na policii.
Německý ministr hospodářství Michael Glos požaduje, aby obchody s energií byly průhlednější a volá po větších pravomocích antimonopolního úřadu. Evropská komise loni provedla razii v několika energetických firmách v celé unii, a to právě kvůli podezření, že velcí hráči na trhu záměrně snižují výrobu, aby uměle nafoukli ceny.