...
Vyšší ceny energií v únoru zvedly produkční ceny ve Spojených státech o nečekaně silných 1,3 procenta. Zároveň došlo k nečekanému týdennímu poklesu počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti, ukázaly ve čtvrtek údaje amerického ministerstva práce.
Ke smíšenému obrázku o americké ekonomice přispěla také zpráva newyorské federální rezervní banky (Fed), podle níž průmyslová aktivita v této oblasti spadla na nejnižší úroveň od května 2005 kvůli ostrému poklesu nových objednávek.
Prudký nárůst indexu výrobních cen (PPI) přichází po jeho lednovém snížení o 0,6 procenta a výrazně překonal odhad analytiků oslovených Reuters, kteří čekali přírůstek jen o 0,5 procenta.
Jádrový PPI - po vyloučení volatilních cen potravin a energií - přidal 0,4 procenta, zatímco analytici čekali jen 0,2 procenta. K růstu jádrového indexu výrazně přispělo zvýšení cen tabáku o 4,1 procenta.
Další zpráva ministerstva práce ukázala, že počet uchazečů žádajících poprvé o podporu v nezaměstnanosti minulý týden klesl po sezonním očištění o 12.000 na 318.000, zatímco analytici čekali mírný nárůst těchto žádostí.
Spolehlivější čtyřtýdenní klouzavý průměr se snížil o 10.250 na 329.250 prvních žádostí o podporu.
Přesto však celkový počet lidí pobírajících ve Spojených státech dávky v nezaměstnanosti v týdnu ukončeném 3.března, zatím posledním, k němuž jsou údaje k dispozici, vzrostl o 48.000 na 2,576 milionu.
Ceny amerických dluhopisů po zprávě o PPI klesly, když nečekaně prudký nárůst indexu vyvolal obavy z inflace před měnovým zasedáním americké centrální banky v příštím týdnu.
Ekonomové nicméně vidí inflační obrázek v různém světle.
"Tato čísla příliš nezmění názor, že je inflace poněkud krotká či zpomaluje a že Fed bude potřebovat snížit sazby později během roku," řekl Mark Meadows, devizový analytik firmy Tempus Consulting.
Jiní však pozorují známky cenových tlaků, které snižují pravděpodobnost, že bude centrální banka moci v dohledné době uvolnit měnovou politiku.
"Toto by naznačovalo, že existují inflační otázky, což by určitě znamenalo, že Fed není připraven snižovat úrokové sazby," řekl Tim Ghriskey, investiční ředitel společnosti Solaris Asset Management.
Ceny energií v únoru přidaly 3,5 procenta po poklesu o 4,6 procenta v předchozím měsíci, ukázala zpráva. Ceny potravin stouply o 1,9 procenta po lednovém zvýšení o 1,1 procenta.
V pátek zveřejní americké ministerstvo práce ostře sledovaný index spotřebitelských cen (CPI). Ekonomové očekávají za únor růst indexu o 0,3 procenta po zvýšení o 0,2 procenta v lednu.
[WASHINGTON/Reuters/Finance.cz]