Loni FPV vyplácel náhrady pěti bankám. Z toho dvěma bankám - Union bance a Plzeňské bance - řádné náhrady. V případě Moravia banky, Universal banky a Pragobanky šlo o dodatečné náhrady. Dodatečné náhrady byly ukončeny k na počátku ledna letošního roku. "Výplata náhrad Union a Plzeňské banky bude probíhat přibližně do poloviny roku 2008," uvedla výkonná ředitelka FPV Renata Čechová.
Za dobu své existence od roku 1994 do konce roku 2005 FPV vyplatil náhrady vkladů v 16 případech. Šlo o 12 řádných a čtyři dodatečné výplaty náhrad klientů 12 bank.
Celkový objem vyplacených náhrad se loni oproti konci roku 2005 nepatrně snížil. Podle Čechové jde o vrácené náhrady neoprávněně vyplacené klientům Moravia banky při dodatečných náhradách. "Za roky 2005-7 klienti vrátili přibližně 100 milionů korun," uvedla.
Banky letos přispěly do fondu částkou přesahující 1,5 miliardy. Suma se vypočítává z průměrného objemu pojištěných pohledávek z vkladů za předchozí rok a banky musí zaplatit nejpozději do 31. ledna následujícího roku. V roce 2006 zaplatily banky 1,3 miliardy korun. Nejvíce banky přispěly v roce 2001, a to téměř 3,8 miliardy korun.
Banky přispívají do FPV na základě zákona o bankách, který stanoví roční příspěvek bank na 0,1 procenta z pojištěných vkladů. U stavebních spořitelen je to 0,05 procenta. Pobočky zahraničních bank od vstupu Česka do EU nemusí do fondu platit nic.
V posledních měsících hrozilo fondu, že by neměl peníze na dodatečné náhrady téměř 200.000 klientů zkrachovalé Union banky, Plzeňské banky a Kreditní banky Plzeň. Zákon, který přijali zákonodárci loni, totiž letos v únoru zrušil Ústavní soud. Vkladatelé měli z FPV dostat až 3,7 miliardy korun. Samotný fond požádal před zrušením zákona Českou národní banku dvakrát o odklad zahájení výplaty.
Ústavní soud normu, která byla přidána k nesouvisejícímu zákonu, zrušil kvůli nestandardnímu způsobu přijetí, a nezabýval se tak správností odškodnění. Návrh na zrušení ustanovení podalo 23 senátorů vedených Soňou Paukrtovou (ODS). Vadil jim například údajný rozpor s evropskými normami i českými ústavními principy a vysoká výplata pro Českou pojišťovnu, potažmo jejího vlastníka, společnost PPF.
Podle informací tisku normu v nezměněné podobě opět předloží poslanec Michal Doktor (ODS). Na obdobném předpisu ale údajně pracuje i Paukrtová. Sněmovna by o odškodnění měla rozhodovat v září.
Na počátku činnosti FPV byly pojištěny pouze bankovní vklady fyzických osob vedených v českých korunách na jméno, příjmení, adresu a datum narození vkladatele, a to ve výši 80 procent hodnoty pojištěných vkladů, nejvýše však do limitu 100.000 korun. Pozdější novely zákona o bankách postupně pojištění vkladů rozšířily i na stavební spoření i devizové účty.
Podle současného znění tohoto zákona jsou pojištěny veškeré neanonymní korunové i devizové vklady fyzických i právnických osob. Náhrady vkladů oprávněným osobám se vyplácejí v českých korunách ve výši 90 procent vkladu, maximálně do výše 25.000 eur (asi 700.000 Kč) pro jednu osobu u jedné banky. Náhrady za devizové vklady jsou vypláceny v české měně.