Silnější koruna zlevňuje dovážené zboží a snižuje náklady na pobyt v zahraničí. Znevýhodněni jsou naopak exportéři, kteří v přepočtu na domácí měnu dostanou za zboží méně. V korunovém vyjádření se také snižují výdělky Slováků pracujících v cizině.
Evropská komise v pátek pozdě večer oznámila, že se na žádost Slovenska parita vůči euru upravila na 35,4424 SKK/EUR z původních 38,455 SKK/EUR. Od parity se měna během setrvání v ERM-II nesmí vychýlit o více než 15 procent oběma směry. Měla by se tedy udržet mezi 30,1260 až 40,7588 SKK/EUR. Do ERM-II, kde země musí setrvat nejméně dva roky před přijetím eura, vstoupilo Slovensko v listopadu 2005.
V posledním období se slovenská koruna pohybovala blízko spodní hranice původního rozpětí. Koruna si za poslední měsíce připsala výrazné zisky, ke kterým jí podle ekonomů pomohl příliv zahraničních investic a rychlý růst ekonomiky. Na dosud nejsilnější úrovni byla 8. března, kdy po vzestupu na 33,80 SKK/EUR centrální banka intervenovala přímo na trhu v neprospěch vlastní měny.
Slovensko není první zemí, která upravila centrální paritu. V minulosti tak učinilo Řecko či Irsko.