SOUHRN 2-Sloven.koruna na rekordu po změně parity; NBS varuje

19.03.2007 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

(přidává vyjádření centrálních bankéřů, vývoj ostatních měn)...

...

Slovenská koruna v pondělí ráno v reakci na revalvaci ve směnném mechanismu ERM-2 vyskočila o více než 3 procenta na nový rekord vůči euru. Centrální banka vzápětí trhy varovala, že tento čerstvý růst měny není opodstatněný.

Výrazně si polepšily také ostatní měny v regionu po zprávě Evropské komise z pátečního večera, že schválila slovenskou žádost o revalvaci parity měny ve směnném mechanismu ERM-2, předpokoji pro přijetí eura, o 8,5 procenta na 35,4424 za euro.

Koruna se v pondělí po zahájení obchodování rychle vyhoupla na úroveň 32,950 za euro z pátečního závěru 33,940 a postupně rozšířila zisky až na nové historické maximum 32,790 .

Koruna se nyní může obchodovat v pásmu plus minus 15 procent kolem nového středu parity, na němž se shodly členské země eurozóny, Evropská centrální banka a ostatní uchazeči v systému ERM-2. V tomto mechanismu země usilující o vstup do eurozóny prokazují po dobu nejméně dvou let měnovou stabilitu.

Nová závazná horní intervenční hladina je tak nyní nastavena na 40,7588 za euro, spodní je stanovena na 30,1260 koruny.

"Nová úroveň parity je poblíž rovnovážného směnného kursu. Není proto důvod, aby odsud koruna dramaticky posilovala, a směnný kurs by se měl pohybovat v této oblasti," řekl agentuře Reuters člen bankovní rady NBS Karol Mrva.

"Pokud bude zpevňování pokračovat, jsme připraveni využít svých nástrojů včetně intervencí, bude-li to třeba," dodal Mrva.

Maďarský forint v pondělí vyskočil o 1,8 procenta na 18měsíční maximum poblíž 244,350 za euro , neboť vývoj na Slovensku přiživil spekulace, že Budapešť je na pokraji opuštění dobrovolného pásma obchodování své měny k euru.

Menší měrou si polepšily také polský zlotý a česká koruna, jež se dotkla dvouměsíčního maxima 27,610 , zatímco rumunský leu se blížil čtyřletému maximu vůči euru z letošního ledna. Podle analytiků se posun slovenské parity sice všeobecně očekával, přišel však dříve, než většina hráčů předpokladála.

Guvernér NBS Ivan Šramko na tiskové konferenci řekl, že skutečný kurs konverze koruny za euro, který bude stanoven zhruba v polovině příštího roku, se nemusí rovnat nové paritě v ERM-2 a může se lišit také od tržních kursů.

"Novým kursem centrální parity jsme vyjádřili náš názor na to, kde by slovenská koruna měla být," řekl Šramko.

Změna parity přichází po vytrvalém růstu koruny v několika posledních týdnech, který se opírá o ekonomický rozmach země, přímé zahraniční investice a vyhlídky na včasné přijetí eura v roce 2009.

"Revalvace parity otevírá více prostoru pro zpevňování, a proto přitahuje ke koruně nové investory, kteří dříve viděli jen omezený prostor (v rámci původního fluktuačního pásma)," uvedli ve zprávě analytici Slovenské spořitelny.

Národní banka Slovenska (NBS) loni i letos bojovala proti posilování koruny přímými intervencemi a zaplavováním peněžního trhu nadměrnou likviditou.

Podle analytiků je revalvace parity znamením, že NBS nyní začíná být vůči silné koruně tolerantnější, neboť pevná měna pomáhá brzdit inflaci před plánovaným vstupem do eurozóny.

"Myslíme si, že NBS zatím nechá korunu posilovat bez intervencí a prozatím nepředpokládáme ani snížení úrokových sazeb," uvedla Slovenská spořitelna.

[BRATISLAVA/Reuters/Finance.cz]

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK