...
Revalvace parity slovenské koruny ve směnném mechanismu ERM-2 poukazuje na nový problém tohoto systému: jak naložit s relativním podhodnocením měn v postkomunistických zemích.
Rizikem pro země usilující o vstup do eurozóny bývalo, že se jejich měny naopak ocitaly pod tlakem na devalvaci, a hrozilo tak, že nesplní kritérium měnové stability.
Měna se může v rámci mechanismu ERM-2 obchodovat v pásmu plus minus 15 procent kolem středu parity. V tomto rozmezí musí uchazečské země setrvat po dobu nejméně dvou let před plánovaným vstupem do eurozóny, aby tak prokázaly měnovou stabilitu.
Ale jak ukázala páteční revalvace slovenské parity o 8,5 procenta [ID:nSCH932597], jsou mnohé z rychle rostoucích ekonomik a měn ve střední a východní Evropě v jiné situaci než většina západoevropských zemí, které přijaly jednotnou měnu.
V současné době se v systému ERM-2 nacházejí také Estonsko, Litva a Lotyšsko. Česko, Polsko a Maďarsko vstup do ERM-2 odložily s tím, jak se předpokládaný termín přijetí eura v těchto zemích odsunul za rok 2010.
"To prostředí je naprosto odlišné, neboť některé nové členské země tak rychle dohánějí (staré země), že měna má tendenci ohrožovat pásmo ERM nikoli na slabé, nýbrž na silné straně," uvedli v pondělí analytici belgické KBC.
"V tomto ohledu by to, co se nyní děje se slovenskou korunou a jak s tím nakládají evropské orgány, mohlo být do budoucna důležité pro vstupní proces ostatních zemí, které jsou v podobné situaci."
Slovensko se do mechanismu ERM-2 zapojilo v listopadu 2005 a přijetí eura plánuje na rok 2009, což znamená, že pohodlně splní podmínku minimálně dvouletého pobytu v předpokoji eurozóny.
Vzhledem k téměř dvoucifernému ekonomickému růstu, silnému nárůstu produktivity a robustnímu přílivu zahraničních investic se již několik let stupňuje tlak na zpevňování koruny.
V okamžiku slovenské revalvace se koruna navzdory pokusům centrální banky o zpomalení jejího růstu nacházela více než 11 procent nad bývalou centrální paritou systému ERM-2.
"Poukazuje to na některé problémy rozšiřování eurozóny: Opravdu padne jedna velikost všem? Pravděpodobně ne, a to právě vede k různým potížím, jež se odvíjejí od toho, jak se k této věci postavíte," řekl Lars Christensen, vedoucí analytik Danske Bank.
Revalvace slovenské koruny není novinkou: Irsko i Řecko učinily před přijetím eura podobný krok, ale v mnohem menším rozsahu než Slovensko.
Analytici uvedli, že souhlas Evropské komise s tak silnou revalvací - slovenskou žádost o změnu parity schválili komise, Evropská centrální banka i ostatní členové mechanismu ERM-2 - může být znamením, že exekutiva Evropské unie bude napříště při posuzování připravenosti kandidátů pro přijetí eura pružnější.
"Evropská komise překroutila konvergenční pravidla," řekl Nigel Rendell, vedoucí devizový stratég u Calyon-Crédit Agricole CIB, ohledně rozpětí kursové stability.
"K této podmínce se u Slovenska fakticky nepřihlíželo, což by Evropskou komisi mohlo povzbudit k tomu, aby zaujala měkčí postoj i k dalším potenciálním kandidátům na přijetí eura."
Revalvace slovenské koruny podle Rendella zřejmě ukazuje na přesvědčení Evropské komise, že Bratislava konvergenční kritéria pro přijetí jednotné měny splní.
[PRAHA/Reuters/Finance.cz]