Právní zástupci akcionářů tvrdí, že firmy Merrill Lynch, Credit Suisse Group a další investiční banky, které spolupracovaly s Enronem, by měly být zodpovědné za škody ve výši miliard dolarů. Soud uvedl, že udělení statutu hromadné žaloby této kauze bylo zčásti založeno na právním omylu, a poslal případ zpět nižšímu soudu k přezkoumání.
"Domníváme se, že je to nespravedlivé," řekl k rozhodnutí soudu advokát akcionářů William Lerach. "Základní postoj soudu je, že i když se banky vědomě účastnily machinací směřujících k podvodu investorů při krachu Enronu, nelze proti nim vést hromadnou žalobu," dodal. Lerach rovněž uvedl, že se spolu s dalšími právními zástupci akcionářů proti rozhodnutí soudu pravděpodobně co nejrychleji odvolá.
Při hromadné žalobě se stížnosti navrhovatelů slučují, což jim dává větší sílu, než při individuálním postupu. "Rozhodnutí soudu neznamená, že proti bankám nemůže jít jeden navrhovatel po druhém," upozornila profesorka katedry práv Houstonské univerzity Nancy Rapoportová. Dodala však, že takovýto průběh případu je nepravděpodobný.
Enron byl kdysi sedmou největší společností v USA, v prosinci 2001 ale v důsledku rozsáhlých účetních podvodů a skrytých ztrát vyhlásil bankrot. Kolaps Enronu připravil o práci a penzijní úspory tisíce lidí a smazal majetek akcionářů za více než 60 miliard dolarů.