...
Slovenská centrální banka (NBS) v úterý bojovala na devizovém i peněžním trhu za oslabení koruny po revalvaci její parity v mechanismu ERM-2, která den předtím vynesla měnu na historické maximum vůči euru.
Koruna začala v úterý ráno oslabovat v reakci na dohady, že centrální banka prodává koruny přes londýnské banky. Guvernér NBS Ivan Šramko později přímou intervenci na devizovém trhu potvrdil.
"Intervenovali jsme proti nadměrné volatilitě, koruna za krátkou dobu posílila o více než 3 procenta," uvedl Šramko v internetové debatě na serveru www.aktualne.sk a dodal, že na zhodnocení dopadu intervencí je zatím brzy.
Národní banka Slovenska (NBS) v úterý také odmítla všechny nabídky v repo aukci, a zaplavila tak trh nadměrnou likviditou v korunách. Tento krok stlačil níž krátkodobé úrokové sazby a snížil atraktivitu slovenské měny v očích spekulantů.
Koruna v reakci na opatření NBS v 15:51 klesala na denní dno 33,400 za euro z úrovně 32,770 na začátku seance.
Bitva proti trendu posilování koruny přichází poté, co měna v pondělí vyskočila vůči euru o více než 3 procenta v reakci na revalvaci parity ve směnném mechanismu ERM-2 o 8,5 procenta.
Podle názoru analytiků vede centrální banka těžký boj proti investorům, kteří počítají s tím, že budou těžit z dalšího růstu koruny s blížícím se přijetím eura, plánovaným na rok 2009.
"Chce-li NBS udržet korunu na slabších úrovních, bude muset prokázat silné odhodlání a využít velkého množství intervencí, možná ekvivalent dvou nebo tří miliard eur," řekl analytik ČSOB Marek Gábriš.
Centrální banka intervenovala již loni i dříve v letošním roce, aby zpomalila růst koruny, která se smí v systému ERM-2 pohybovat v pásmu plus minus 15 procent okolo středu parity.
VYHLÍDKY NA NIŽŠÍ SAZBY
Slovenská koruna za loňský rok vystoupala o 16 procent, tažena rozmachem ekonomiky. Hrubý domácí produkt (HDP) loni vzrostl o 8,3 procenta a letos se čeká další zrychlení expanze, podpořené přímými zahraničními investicemi a cílem přijetí eura.
Centrální banka zdůrazňuje, že nový střed parity má blízko k úrovni, kterou považuje za rovnovážný směnný kurs opodstatněný ekonomickými fundamenty, a že by se měna měla pohybovat poblíž této úrovně.
NBS také varovala spekulanty, kteří sázejí na případné zisky plynoucí z převedení koruny na euro při silnějším kursu, že skutečný konverzní kurs, jenž bude stanoven zhruba v polovině příštího roku, se může od tržního kursu lišit.
Ratingová agentura Standard and Poor's v úterý uvedla, že revalvace parity koruny v ERM-2 nemá žádný vliv na hodnocení závazků Slovenska stupněm A ani na vyhlídky země na přijetí eura. "Slovensko je na cestě ke splnění maastrichtských kritérií pro členství v eurozóně v roce 2009," uvedla agentura.
Někteří analytici kvůli revalvaci parity také přehodnotili své odhady načasování poklesu sazeb NBS, neboť silná koruna utahuje měnové podmínky a pomáhá omezovat inflaci.
ING Bank v Bratislavě nyní očekává, že centrální banka sníží hlavní dvoutýdenní repo sazbu o 25 bazických bodů ze současných 4,75 procenta na konci března. "Snížení o dalších 50 bazických bodů bychom mohli vidět ve druhém nebo třetím čtvrtletí," uvedla ING ve zprávě.
Avšak někteří analytici včetně Gábriše z ČSOB předpokládají, že NBS uvolnění měnové politiky ještě pozdrží, dokud si nebude jista, že inflace zpomalí dostatečně pro splnění kritéria vstupu do eurozóny.
[BRATISLAVA/Reuters/Finance.cz]