Čistý výnos pro stát však bude podle Řebíčka mnohem nižší než uvedených 1,5 miliardy korun, neboť bude nutné zaplatit náklady za telekomunikační služby a splátku za výstavbu systému firmě Kapsch. Protože systém bude oproti původním plánům částečně satelitní, je již nyní jasné, že na samotné výstavbě se ušetří zhruba 600 milionů korun. Otázkou zůstává cena služeb, které pro stát zabezpečuje Kapsch. "Zpracovává se studie, abychom věděli, co to vynese, a co ne," řekl Řebíček.
Vysoké náklady pro stát znamená nákup zhruba 500.000 palubních jednotek, které jsou nutné k řádnému placení mýtného. Nové jednotky si budou muset vyzvednout i dopravci, kteří již vlastní palubní jednotku pro dálnice a rychlostní silnice.
Ministerstvo totiž chce, aby všechny vozy byly vybaveny hybridní jednotkou jak pro mikrovlnný systém na dálnicích, tak pro satelitní systém na silnicích první třídy. Mikrovlnnou jednotku má nyní asi 140.000 aut. Nová jednotka má stát podle ministra zhruba 7000 korun a dopravci za ní budou muset zaplatit zálohu.
Podle mediálního zástupce Kapsche Davida Šimoníka má firma podle smlouvy nárok na dodávku části palubních jednotek i pro silnice první třídy. Vedle Kapsche se však mohou uplatnit i další dodavatelé. Otazník visí nad osudem současných mikrovlnných jednotek. Je možné, že část jich odkoupí Kapsch od státu zpět, část jich může být v budoucnu využita místo dálničních známek pro osobní automobily, naznačil Šimoník.
Zatím se v ČR mýtné vybírá zhruba na 1000 kilometrech dálnic a rychlostních silnic pomocí mikrovlnné technologie. Odhady tržeb z mýtného se za letošek pohybují kolem pěti miliard korun.
Podle původní smlouvy by měla celková cena zakázky za dálnice, silnice první třídy a desetileté služby být 22 miliard korun. Samotná výstavba mikrovlnného systému na dálnicích stála 2,3 miliardy, satelitní systém na silnicích první třídy by měl podle nových odhadů vyjít na dvě miliardy korun. Zbytek připadá na desetileté služby.