...
Slovensko doufá, že bude prodloužen březnový termín a že do konce roku dosáhne dohody se zkrachovalou ruskou ropnou firmou Jukos o odkupu 49procentního podílu v provozovateli ropovodů Transpetrol, uvedl ministr hospodářství Ľubomír Jahnátek.
Slovensko se snaží získat tento podíl, jejž dříve vlastnila nizozemská divize Jukos Finance, už několik měsíců.
Transpetrol je klíčovým článkem v dodávkách ropy z Ruska do střední Evropy. Ovládnutí této firmy by dalo slovenské vládě do ruky silný nástroj při určování energetické politiky země.
Jukos získal uvedený podíl a manažerská práva za 74 milionů dolarů v privatizaci z roku 2002. Transpetrol přivádí ropu do slovenské rafinérské společnosti Slovnaft, divize maďarské skupiny MOL .
Série soudních sporů po bankrotu Jukosu však zkřížila plány Slovenska na plné ovládnutí této strategické firmy.
"Jednání o Transpetrolu pokračují. Ale situace je celkem nejasná, neboť probíhá asi 20 soudních sporů," řekl Jahnátek v rozhovoru pro agenturu Reuters.
"Naším cílem je získat ten podíl zpět do rukou slovenské vlády. Doufám, že tento problém bude vyřešen do konce letošního roku," řekl ministr.
Moskva dala najevo, že v jejím zájmu je prodej podílu ruské firmě, aby tak posílila svůj vliv v regionu. Vztahy mezi Kremlem a Evropskou unií v energetických otázkách jsou však napjaté od doby, kdy Rusko přerušilo dodávky Ukrajině a Bělorusku kvůli sporům o ceny.
Rusko, největší světový dodavatel zemního plynu a druhý největší vývozce ropy, ovšem tvrdí, že je spolehlivým partnerem.
Slovenská vláda, která drží v Transpetrolu zbývajících 51 procent, má do konce března právo veta na přesun akcií Jukosu.
Jahnátek však řekl, že ministerstvo požádalo slovenské soudy o prodloužení tohoto práva do doby, než budou v této věci dořešeny všechny právní otázky a akcie prodány konečnému vlastníkovi.
Ministr dále řekl, že vláda nebude bránit prodeji akcií třetí straně, pokud se Jukos rozhodne vydat touto cestou. Dodal však, že stát bude blokovat každého nového majitele podílu v Transpetrolu, pokud ten nebude dodržovat podmínky státu.
Mezi tyto podmínky patří převod manažerských práv do rukou Slovenska a navýšení kapacity ropovodu na 16 milionů tun ročně z 10,7 milionu v roce 2005.
Potenciální investor také musí souhlasit s napojením na ukrajinský ropovod Oděsa-Brody a na budoucí ropovod mezi ropnou rafinerií společnosti OMV v rakouském Schwechatu a Bratislavou, řekl Jahnátek.
"Nemáme preference ohledně nového vlastníka, protože nevíme, jak bude prodej akcií vypořádán," řekl. "Ale pokud dostane podíl zpátky slovenská vláda, určitě jej nebude privatizovat... Zájem má spousta stran a všechny prohlásily, že jim splnění těchto podmínek nedělá problém," dodal Jahnátek.
Slovenský premiér Robert Fico řekl, že hodnotu podílu v Transpetrolu odhaduje na 100 až 120 milionů dolarů.
Jahnátek odmítl jmenovat investory, kteří o podíl usilují, ale řekl, že zájem projevilo sedm firem ze zemí včetně Spojených států, Velké Británie, Polska, Maďarska a Ruska.
Ruský státní plynárenský monopol Gazprom loni vyjádřil naději, že získá podíl v Transpetrolu za 105 milionů dolarů. Někteří analytici varují, že prodej akcií do rukou Gazpromu by výrazně prohloubil závislost slovenské energetiky na Rusku.
[BRATISLAVA/Reuters/Finance.cz]