...
Pokud Slovensko kvůli sporům mezi státem a menšinovými vlastníky včas nerozdělí aktiva ve třech firmách distribuujících elektrickou energii, bude čelit tvrdému finančnímu postihu ze strany Evropské unie (EU), řekl ve čtvrtek ministr hospodářství Ľubomír Jahnátek.
Kabinet Roberta Fica má podle pravidel EU oddělit do konce června distribuční sítě od prodeje tří regionálních dodavatelů, Západoslovenské energetiky, Středoslovenské energetiky a Východoslovenské energetiky.
Rozvazování vlastnictví se však zadrhlo poté, co zahraniční vlastníci menšinových podílů odmítli požadavek státu, jenž chtěl převzít kontrolu nad oddělenými firmami.
"Původní privatizační smlouvy nezavazují slovenskou vládu, aby (strategickým investorům) automaticky předala manažerskou kontrolu v oddělených firmách (distribučních sítích)," řekl Jahnátek agentuře Reuters.
"Problém je, že musíme oddělení vyřešit do 30.června. Pokud to vláda nestihne, hrozí sankce včetně pokut od Evropské komise," dodal Jahnátek.
Stát prodal menšinové podíly a manažerskou kontrolu v ZSE, SSE a VSE firmám E.ON , Electricité de France a RWE v roce 2002 za úhrnnou cenu 618 milionů eur.
Stát drží v těchto třech energetických firmách po 51 procentech.
Exekutiva EU tlačí na velké výrobce elektrické energie, aby prodali nebo oddělili své distribuční divize, což by mělo zabránit vzniku monopolů.
EU na vrcholné schůzce tento měsíc neschválila plné rozdělení těchto firem, ale shodla se na potřebě faktického rozdělení výroby a distribuce.
Ministr Jahnátek kritizoval strategické partnery za nedostatečné investice do slovenské rozvodné sítě, když uvedl, že by to mohlo v budoucnu způsobit kolaps slovenské distribuce elektrické energie.
"Máme s těmito distribučními firmami na Slovensku velmi špatné zkušenosti. Existují analýzy, podle nichž po privatizaci klesly výdaje na údržbu a investice zhruba na 30 až 40 procent," řekl Jahnátek.
"Zdá se, že zahraničním investorům záleží spíše na zisku... než dlouhodobá perspektiva těchto distribučních firem," dodal ministr.
Premiér Fico usiluje o větší kontrolu nad energetickými firmami, aby mohl splnit jeden ze svých hlavních volebních slibů, že ochrání chudší občany před zvyšováním cen energií.
Jahnátek rovněž uvedl, že legislativní změny z poslední doby umožňují vládě v případě absence dohody se zahraničními investory požadovat uhrazení eventuálních pokut EU od samotných firem.
"Systém pokut by mohl tyto společnosti přivést do platební neschopnosti, v takovém případě by mohly být akcie (zahraničních investorů) vyvlastněny vzhledem ke strategickým zájmům Slovenska. Tomu se ale chceme vyhnout," uvedl Jahnátek.
Vláda nebude usilovat o získání manažerské kontroly v distribuci plynárenského monopolu SPP, spravovaného konsorciem firem Gaz de France a Ruhrgas ze skupiny E.ON , kde oddělení proběhlo za minulé vlády, dodal ministr.
Parlament v únoru schválil zákon, jenž dává státu větší kontrolní pravomoci nad cenami energií. Premiér Fico s podniky veřejných služeb kvůli jejich cenovým návrhům pro letošní rok měsíce zápolil.
[BRATISLAVA/Reuters/Finance.cz]