Deklarace stanoví 2letou lhůtu na modernizaci EU

23.03.2007 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Předsednická země Evropské unie Německo stanoví tento týden bloku dvouletou lhůtu na modernizaci jeho institucí. Učiní tak na slavnostní...

...schůzce v Berlíně, kam na oslavy 50.výročí založení EU přijedou představitelé všech 27 členských zemí.

V takzvané "Berlínské deklaraci", jež bude oficiálně zveřejněna v neděli, se EU zavazuje, že do roku 2009 vybuduje "obnovené společné základy". Berlín přitom doufá, že tato formulace ukáže odhodlání EU reorganizovat svou strukturu pomocí nové ústavy.

Dokument, jehož kopii získala agentura Reuters, se však o evropské ústavě výslovně nezmiňuje a stejně tak se vyhýbá zvučným slovům jako "rozšíření". Tato skutečnost odráží hluboké rozpory v otázce dalšího vývoje bloku, které v Unii panují půlstoletí po podpisu zakládající římské smlouvy.

Tyto rozepře přinutily kancléřku Angelu Merkelovou, aby v pátek ráno zatelefonovat nejvyšším českým politickým představitelům, a ujistila se, že text podpoří. Deklarace byla přitom formulována po několika měsících konzultací.

Prezident Václav Klaus v rozhovoru pro BBC, odvysílaném v pátek, označil deklaraci za "orwellovský eurospeak". Klaus i premiér Mirek Topolánek se nicméně telefonicky s Merkelovou domluvili, že deklaraci nebudou stát v cestě.

Merkelová, jejíž země předsedá Evropské unii do konce června, hodlá využít převážně symbolický summit v Berlíně k oživení evropské jednoty.

Merkelová přislíbila, že na summitu EU v červnu předloží "cestovní mapu" pro vzkříšení ústavy, kterou v roce 2005 odmítli voliči v referendech ve Francii a Nizozemsku.

Ovšem nástup vůči EU rezervovanějších vlád v Praze a Varšavě a také trvalý odpor veřejnosti v Británii a Nizozemsku znamenají, že jakákoli příští jednání o ústavě budou zatížena mnoha problémy.

Česko nechce pro dohodu o nové ústavě určit žádný termín, zatímco Polsko si přeje znovu otevřít otázku hlasovacího systému.

Němečtí představitelé, kteří hovořili s novináři v pátek v Berlíně, připustili, že handrkování o Berlínskou deklaraci je jen předehrou tvrdých jednání, jež Merkelovou čekají ohledně evropské ústavy.

"(Deklarace) neobsahuje slovo ústava, protože by se okolo toho termínu strhla vášnivá debata," řekl jeden vysoce postavený německý představitel, jenž si přál zůstat v anonymitě. "Odložilo se to do léta."

[BERLÍN/Reuters/Finance.cz]

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK