"Vyrovnávání našich cen s vyššími cenami v Německu bude pokračovat, srovnají se až v roce 2008 či 2009," odhadl šéf energetické společnosti ČEZ Martin Roman. Analytik společnosti Atlantik FT Petr Novák je ještě opatrnější: "Vzestup může pokračovat i déle."
Mezi současnými českými cenami a cenami, za něž se teď objednává v Německu elektřina na příští rok, je velký rozdíl - v Česku se platí 43 eur (1204 korun) za megawatthodinu a v Německu 53. V únoru přitom německé ceny spadly pod úroveň českých a zdálo se, že růst v Česku je u konce. Jenže proud v Německu opět zdražuje.
Za vyšší ceny než u nás se elektřina prodává také v Maďarsku, na Slovensku, v Rakousku. "Cena stoupne ještě minimálně o deset procent. Je to způsobeno hladem po elektřině. Letos ukončí výrobu další elektrárny na Slovensku, kapacit je nedostatek a poptávka stoupá," říká Novák.
Na růst ceny budou zřejmě opět tlačit i povolenky na emise skleníkových plynů.
Na příděl povolenek na léta 2008 až 2012 z Bruselu stále čeká ještě 11 států včetně Česka. Podle posledních signálů z Evropské komise budou jejich požadavky kráceny, Česku asi o 15 procent. Bude-li povolenek málo, budou drahé a potáhnou vzhůru i ceny energií.
O českém přídělu povolenek by měla Evropská komise rozhodnout dnes. Česko zřejmě bude mít k dispozici emisní povolenky jen na 85 až 86 milionů tun oxidu uhličitého ročně. České úřady přitom požadují souhlas s přidělením 102 milionů tun emisí ročně. V letech 2005 až 2007 mají české podniky k dispozici povolenky na 97 milionů tun a v roce 2005 jich využily jen na 82 milionů.