Demonstrace se účastní odhadem na 200 lidí s transparenty. Projíždějícím řidičům rozdávají letáky a uzeniny z domácí produkce. Vysvětlují jim, proč se na přechodu sešli. Na místě je i zemědělská technika. Podle Agrární komory jde o akci výstražnou. Její zástupci však nevyloučili další protesty.
"Pokud řetězce, vláda a ministerstvo zemědělství nevezmou naše problémy a požadavky vážně, tak po sněmu Agrární komory, který je na konci března, přistoupíme k jiným akcím," uvedl prezident komory Jan Veleba.
Agrárníci původně zamýšleli přechod zcela zablokovat. Nakonec se po jednání se zástupci ministerstva, zpracovatelů masa a obchodních řetězců rozhodli pro mírnější formu protestu a dopravu nijak neomezí. Rakouskou hranici si farmáři vybrali proto, že odtud začal nedávno ve velkém dovážet vepřové maso obchodní řetězec Interspar. Čeští producenti masa právě kvůli dovozu ročně tratí přes 2,4 miliardy korun. Někteří z nich proto uvažují o tom, že se chovem vepřového přestanou zabývat nebo ho výrazně omezí.
S blokádami nesouhlasí jihočeský hejtman Jan Zahradník. Podle něj poškozují rozvíjející se přeshraniční regionální spolupráci, mezinárodní dohody i právo na volný pohyb osob a zboží. "Rozumím jejich obavám, problémům, které mají s dodávkou masa a jeho odběrem českými řetězci, ale v žádném případě nemohu podpořit tuto formu protestu. Apeluji na zemědělce, aby zvolili přiměřenější formu vyjádření nesouhlasu s touto politikou," řekl hejtman.
Blokády nepodporuje ani ministr zemědělství Petr Gandalovič. Podle něj nejsou řešením a zřejmě by jen zhoršily vztahy Česka s Rakouskem. Již dříve ministr připomněl, že české úřady kritizují blokády hraničních přechodů, které organizují rakouské iniciativy proti Jaderné elektrárně Temelín.