ŘSD letos otevře 74 kilometrů nových silnic za 35 miliard korun

26.03.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 26. března (ČTK) - Čeští řidiči se letos dočkají 74 nových kilometrů silnic a dálnic. Celkové náklady na výstavbu nových úseků přesáhnou 35 miliard korun. Oznámil to dnes generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Alfred Brunclík. Zhruba 50 nových kilometrů připadne na dálnice a rychlostní silnice, zbytek na silnice první třídy. Čísla jsou nižší než loni, kdy ŘSD otevřelo rekordních 70 kilometrů dálnic.

Nejvíce kilometrů nových komunikací získá Moravskoslezský kraj (26), následován krajem Jihočeským (18). Nejdelším otevřeným úsekem letos bude 17 kilometrů dálnice D47 z Ostravy Rudné do Bohumína. Naopak žádné novinky nečekají řidiče v Pardubickém, Královéhradeckém a Plzeňském kraji.

Prioritou pro ŘSD je dobudování dálniční sítě do roku 2013. Nyní je v ČR asi 640 kilometrů dálnic, celkem by jich mělo být 948. Náklady na dostavbu asi 300 kilometrů dálnic se mají vyšplhat na 116 miliard. Ještě větší náklady (243 miliard) si vyžádá dobudování plánovaných 800 kilometrů rychlostních silnic. Hotovo je zatím asi 350 kilometrů.

Problémem zůstává nedostatek financí ve Státním fondu dopravní infrastruktury (SFDI), kterému na letošek chybí zhruba 30 miliard korun. Ačkoliv vláda schválila prodej sedmi procent akcií ČEZ, není jasné, zda peníze připutují do fondu včas. "Finanční prostředky zatím nejsou, ale řešení se intenzivně hledá a jsem přesvědčen, že se najdou," řekl Brunclík.

Kvůli nedostatku financí se letos také zřejmě nepodaří získat všechny peníze z evropských fondů. Projekty financované evropskými penězi musí totiž nejprve zaplatit stát, EU peníze proplácí až dodatečně. Ve fondu Doprava na léta 2007 až 2013 je přitom připraveno rekordních 161 miliard korun, což představuje zhruba 23 miliard ročně. "Fondy je ale možné čerpat i zpětně," řekl ředitel úseku výstavby ŘSD Tomáš Kaas.

Jako jeden z možných zdrojů peněz vidí Brunclík daň z minerálních olejů. Ta ročně do státního rozpočtu přinese asi 100 miliard korun, do fondu dopravy však putuje pouhých devět procent z této částky, tedy necelých 10 miliard. "Kdybychom měli nárok na 50 procent této daně, byl by to významný zdroj příjmů," řekl Brunclík. Podobný názor vyslovil před časem i ředitel SFDI Pavel Švagr.

Naopak ministr dopravy Aleš Řebíček minulý týden v rozhovoru pro ČTK řekl, že nezáleží na tom, z jaké daně peníze na dopravu jdou, a ve věci nehodlá podnikat žádné kroky.

Celá silniční síť v ČR měří zhruba 55.000 kilometrů a podle Brunclíka by bylo třeba minimálně 11,5 miliardy korun ročně do roku 2020 pouze na to, aby se zamezilo jejímu chátrání.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK