SOUHRN 2-EU snižuje Česku a Polsku objem emisních povolenek

26.03.2007 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

(přidává reakci ministerstev průmyslu a ŽP, firmy ČEZ)...

...

BRUSEL/Evropská komise v pondělí výrazně seškrtala Česku a Polsku roční objem povolenek na emise oxidu uhličitého pro období let 2008 až 2012, a vyvolala tak v obou zemích odmítavé reakce.

Exekutiva EU zredukovala Česku návrh alokačního plánu o 14,8 procenta na 86,8 milionu tun, zatímco Polsku srazila navrhovaný roční limit emisí o 26,7 procenta na 208,5 milionu tun. Plán Francie komise schválila na požadovaných 132,8 milionu tun ročně.

České Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) uvedlo, že se s přiděleným ročním objemem povolenek rozhodně nesmíří. Resort tvrdí, že zredukovaný objem povolenek neodpovídá očekávanému silnému růstu českého průmyslu a může jej zbrzdit.

"Snížení množství emisních povolenek podváže naši ekonomiku," citovala zpráva ministra Martina Římana. "Ve středu o tom budu informovat vládu, přičemž jedním z mých návrhů na reakci bude podání žaloby proti rozhodnutí komise."

Ministerstvo očekává, že jen spuštění nové automobilky Hyundai na konci roku 2008 zvýší spotřebu elektřiny v Česku o 1 až 2 terawatthodiny za rok, tedy o 2,5 až 3 procenta.

Také Polsko sdělilo, že rozhodnutí odmítá akceptovat, neboť takový krok by poškodil ekonomický rozvoj a energetickou bezpečnost země.

Polský plán je po Německu a Velké Británii třetím největším, o němž komise rozhodovala ve druhé fázi systému obchodování s povolenkami.

Zdroj blízký polské vládě uvedl, že je vysoce pravděpodobné, že Polsko rozhodnutí komise napadne u Evropského soudního dvora. Stejným způsobem se proti rozhodnutí exekutivy EU může bránit i Česko a učinilo tak již například Slovensko.

Do soudního verdiktu se ale podniky musí smířit s alokací stanovenou EU.

České firmy v roce 2005 vypustily do ovzduší 82 milionů tun oxidu uhličitého, a nevyužily tak alokaci 97,6 milionu tun pro období let 2005 až 2007. Jaroslav Suchý z Ministerstva životního prostředí minulý týden agentuře Reuters řekl, že ani loni se objem emisí výrazně nelišil.

Jedna povolenka opravňuje firmy, mezi něž se řadí zejména velké elektrárny a ropné rafinerie, vypustit do ovzduší tunu oxidu uhličitého. Pokud vyčerpají přidělený objem, musí zbývající povolenky dokoupit na trhu; přebývající povolenky mohou firmy naopak prodat.

Schéma obchodování s emisními povolenkami je klíčovým nástrojem Evropské unie v boji proti klimatickým změnám a pro plnění závazků plynoucích z Kjótského protokolu.

ČEZ SI STĚŽUJE

Největším český emitent oxidu uhličitého, elektrárenská skupina ČEZ , v pondělí varoval, že příliš striktní rozdělení povolenek v Evropské unii může způsobit zdražení elektřiny.

ČEZ loni zaúčtoval z prodeje přebytečných povolenek zisk 3,5 miliardy korun, na druhou stranu ale masivně investuje do opatření na omezení emisí a přizpůsobuje výrobu snaze šetřit povolenky, jež pak může prodat na trhu.

"Vzali jsme systém (obchodování s emisními povolenkami) odpovědně a aktivními opatřeními snížili emise, ale nově přidělené množství nás za tyto aktivity spíše trestá," uvádí zpráva.

"Není od Evropské komise férové, když státy, které plní Kjótský protokol a očekávají tak dynamický růst, jako je Česká republika, nízkou alokací omezuje."

Naopak české Ministerstvo životního prostředí reagovalo na verdikt EU vstřícně.

"Přidělené množství povolenek je dokonce o pět procent vyšší,než jsou reálné emise českého průmyslu," citovala zpráva ministra Martina Bursíka.

"Cílem systému obchodovatelných emisních povolenek je snižovat emise skleníkových plynů, nikoli nechat firmy vydělat na prodeji povolenek, které jim přebývají v důsledku jejich příliš benevolentního přidělování," dodal.

PRO TABULKU ROZHODNUTÍ EU O PLÁNECH EMISÍ CO2 KLIKNĚTE NA [ID:nVOD637194].

[PRAHA/Reuters/Finance.cz]

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK