Vláda v únoru schválila Integrovaný operační program (IOP), který mimo jiné obsahuje i možnost financovat bydlení z prostředků EU. Vláda v tomto IOP navrhuje, aby 770 milionu korun ročně bylo využito na podporu problémových částí velkých měst, kde hrozí sociální vyloučení, což jsou v ČR mimo jiné právě panelová sídliště. IOP by měl být EU schválen do konce roku.
Město bude muset EU prokázat, že v ohrožených oblastech je vysoká nezaměstnanost, žijí tam nízkopříjmové domácnosti a že oblast má i další ukazatele, které přispívají k sociálnímu vyloučení. Podmínkou je, že podporu mohou získat jen města s více než 20.000 obyvateli.
Téměř 700.000 panelových bytů v ČR již dosáhlo stáří 35 let a více. Objem potřebných oprav na panelové byty je odhadován na 150 až 200 miliard korun. Zatím bylo opraveno a zatepleno asi 25 procent panelových bytů. Zateplení panelového domu snižuje spotřebu tepla na vytápění až o 40 procent.
V ČR je celkem 3,8 milionu bytů, z toho 1,2 milionu bytů tvoří panelové byty. Panelové byty tvoří 31,3 procenta z celkového počtu bytů. Panelové domy byly stavěny od padesátých let minulého století přibližně do roku 1994. Největší počet jich je v Praze, Ústeckém a Moravskoslezském kraji.
V jiných zemích Evropy je podíl panelových domů na bytovém fondu různý. Ve Španělsku je to 48 procent, v Maďarsku 51 procent, v Belgii 38 procenta, ve Francii, ve Švédsku, v Nizozemsku dvacet procent, naopak ve Velké Británii pouze dvě procenta, v Dánsku pět procent. V západních zemích bylo započato s jejich rekonstrukcí podstatně dříve, většinou již v 80. letech minulého stoleté. "Chytře to udělali v Německu," řekl ČTK ředitel Státního fondu rozvoje bydlení Jan Wagner. "Tam panelové byty nejdříve opravili a až potom je privatizovali," dodal.
Loni fond poskytl na opravy panelových bytů 1,6 miliardy korun, což je pětkrát více než v průměru v minulých letech. Přispělo k tomu několik faktorů. Nejdůležitější je podle ředitele změna přístupu bank a stavebních spořitelen. "Banky se dříve stavěly k žádostem malých družstev nebo společenství vlastníků bytů velmi rezervovaně. Naopak nyní se některé banky či stavební spořitelny na tuto klientelu soustředí, a nabízí jí speciální produkty," dodal Wagner.
Dále se změnilo podle ředitele i myšlení vlastníků, uvědomili si, že se musí o své byty začít starat. Ovlivnilo je i to, že ve svém okolí vidí již opravené domy. Podle Wagnera se také zlepšila informovanost díky činnosti poradenských firem.