...
Slovenské výrobní ceny v únoru rostly kvůli vyšším cenám energií mnohem rychleji, než se čekalo, analytici se však neobávají, že by byl ohrožen příznivý výhled inflace spotřebitelských cen.
Slovenský index cen výrobců (PPI) v únoru meziměsíčně stoupl o 1,8 procenta, a meziroční růst produkčních cen se tak vyhoupl na 3,8 procenta, ukázaly ve středu údaje statistického úřadu.
Analytici oslovení Reuters očekávali, že index meziměsíčně přidá jen 0,2 procenta a meziročně posílí o 2,2 procenta.
"Hlavním faktorem za tímto růstem byly ceny energií. To byla jediná překvapivá položka a je to jednorázový fenomén," řekl analytik Eduard Hagara z ING Bank v Bratislavě.
Ceny elektrické energie, plynu, páry a teplé vody meziměsíčně vyskočily o 4,4 procenta po lednovém poklesu o 0,3 procenta.
Růst výrobních cen na začátku letošního roku zpomalil s tím, jak odezněl dopad loňského prudkého zvyšování cen energií. PPI přitom zpomaloval ruku v ruce s poklesem spotřebitelské inflace.
Slovensko potřebuje držet inflaci spotřebitelských cen až do jara příštího roku na uzdě, chce-li splnit cíl přijetí eura na začátku roku 2009.
Slovenská centrální banka v reakci na vytrvalý růst koruny a zpomalení inflace v úterý snížila hlavní dvoutýdenní repo sazbu o 25 bazických bodů na 4,5 procenta [ID:nMUL746825].
Mária Valachyová, analytička Slovenské spořitelny v Bratislavě, neočekává, že by únorový výsledek PPI měl nějaký vliv na vývoj spotřebitelských cen nebo měnové politiky.
Analytici předpokládají, že centrální banka letos ještě sníží úrokové sazby, přičemž rozsah a načasování takového kroku bude záviset na kursu slovenské koruny. Silná měna prakticky utahuje měnové podmínky a pomáhá držet pod kontrolou inflaci.
[BRATISLAVA/Reuters/Finance.cz]