Největší soukromou transakcí v Česku a současně desátou největší v 11 sledovaných zemích regionu byl prodej společnosti Radiokomunikace skupině zahraničních investorů za 1,536 miliardy USD (34 miliard Kč). "Česko, jež je stále oblíbenou zemí pro investory, začíná být poměrně drahé a příliš se neodlišuje od ostatních evropských trhů," poznamenal partner PwC Chris Butters.
V roce 2006 uskutečnily české společnosti 44 transakcí v zahraničí, z toho 33 v zemích střední a východní Evropy. O rok dříve to bylo 25 transakcí a v roce 2004 jen osm. Česko se tak stalo po Rusku druhým nejaktivnějším investorem do zahraničí ze sledovaných zemí. Nejoblíbenější cílovou zemí bylo tradičně Slovensko (18). Důležité zahraniční akvizice uzavřely loni ČEZ, PPF, Agrofert Holding a Zentiva
Další nárůst transakcí českých společností v zahraničí v roce 2006 potvrzuje, že některé domácí firmy svou velikostí a působností přesáhly hranice Česka, a aby si i nadále zachovaly konkurenceschopnost vůči nadnárodním skupinám, musí růst akvizicemi v zahraničí, upozornil ředitel poradenství při transakcích PwC Miroslav Bratrych.
V Česku byly v roce 2006 zaznamenány pouze tři privatizace, z nichž dvě uskutečnila Česká konsolidační agentura a jednu město Ústí nad Labem. Jejich celková hodnota dosáhla 140 milionů USD (2,94 miliardy Kč). Největší českou privatizací byl ke konci roku 2006 prodej společnosti Aero Vodochody společnosti Oakfield z investiční skupiny Penta za 130 milionů USD (2,73 miliardy Kč).
Trh fúzí a akvizic byl loni ve střední a východní Evropě mimořádně aktivní. V regionu bylo loni uzavřeno 2527 soukromých transakcí, jejichž cena byla zveřejněna. Počet transakcí tak vzrostl proti roku 2005 o 37 procent. Jejich celková hodnota dokonce o 79 procent na rekordních 163 miliard USD.
V 11 zemích regionu bylo v roce 2006 provedeno 490 privatizací, zatímco o rok dříve 322. Nejvíce se jich uskutečnilo v Srbsku (210), Rusku (158) a Polsku (56). Celková hodnota privatizačních transakcí se ale v minulém roce výrazně snížila z 22,8 miliardy USD v roce 2005 na sedm miliard dolarů v roce 2006. Tento pokles však prý může být pozitivním signálem naznačujícím, že trhy fúzí a akvizic ve sledovaných zemí pokročily do fáze, kdy již nejsou závislé na prodeji státního majetku.
Společnost PricewaterhouseCoopers sledovala zveřejněné soukromé transakce v Bulharsku, Chorvatsku, Česku, Maďarsku, Polsku, Rumunsku, Rusku, na Slovensku, ve Slovinsku, na Ukrajině a v Srbsku. PwC poskytuje auditorské, daňové a poradenské služby pro všechna průmyslová odvětví.