Takto riskantně jedoucí vozy prý uniknou i pozornosti celníků. Ti zjišťují neplatící kamiony elektronicky ze speciálních aut. "V případě, že má vozidlo zapnutou palubní jednotku, není to důvod pro to, aby ho celníci zastavovali," řekl televizi mluvčí Generálního ředitelství cel Jiří Barták.
Že se placení mýtného lze takto vyhnout, nevyloučil ani dodavatel systému, firma Kapsch. "Chci upozornit, že to je jedině za cenu extrémního porušení dopravních předpisů," uvedl generální ředitel firmy Karel Feix.
"Pokud řidič nedodrží bezpečnostní vzdálenost mezi vozidly, ohrožuje nejen sebe, ale i ostatní řidiče a za to mu hrozí sankce do výše 2000 korun," reagovala policejní mluvčí Středočeského kraje Soňa Budská.
Tuzemské sdružení autodopravců Česmad se od takto hazardních jízd distancuje. "Dopravce, který zodpovídá za svůj několikamilionový kamion a rovněž několikamilionový náklad, se takovému jednání zcela jistě vyhne a nebude v žádném případě trpět řidičům, aby se tak chovali," řekl televizi mluvčí Česmad Bohemia Martin Felix.
U bran prý podle tuzemských řidičů riskují hlavně zahraniční kamiony.
Řidiči se placení mýtného snaží vyhnout i jinak. Kapsch odhaduje, že každý dvacátý jede místo po placené dálnici zadarmo jinudy, i když si tak zajede.
Jestliže v lednu a únoru se na mýtném vybralo v průměru necelých 420 milionů korun a pět až sedm procent řidičů se přitom placení vyhnulo objížděním, uniklo státu až 27 milionů korun měsíčně. O dalších sedm milionů přišel tím, že ani výběr od řidičů, kteří jezdí po dálnicích, není stoprocentní. Pokud by to tak zůstalo po celý rok, byl by celkový únik tak vysoký, jako kdyby se mýtné nevybíralo celý měsíc, uvedla Česká televize.