"Chceme zvýšit podíl dřeva, s nímž budeme obchodovat sami. Ponecháme si kontrolu minimálně nad jeho polovinou," řekl Holický MfD. O prodeji dřeva za více než deset miliard korun ročně by tak mohlo rozhodovalo přibližně 180 státních zaměstnanců, kteří působí u LČR na pozicích obchodníků.
Naposledy se takový systém zkoušel za vládnutí ministra zemědělství Jaroslava Palase. Šéfem LČR byl tehdy Vladimír Blahuta, připomíná MfD. Jejich úřadování skončilo rozkladem lesního hospodářství, žalobami lesnických firem a důrazným upozorněním Evropské komise na neprůhledné praktiky, dodává deník.
Nové tendry chce podnik vyhlásit do konce letošního května, platit by měly od roku 2008. Dosud soukromé firmy soutěžily hlavně o komplexní zakázky, které představovaly nejen těžbu a zalesňování státních lesů, ale i prodej samotného dřeva. Právě na tom firmy nejvíce vydělávaly. V nových tendrech by se mělo soutěžit hlavně o zakázky na práci, tedy těžbu a zalesňování. "Chci to příští týden probrat se zástupci lesnických svazů," uvedl Holický.
Soukromým firmám se nápad logicky příliš nelíbí. Tvrdí, že je to i proto, že se obchod stane méně průhledným a hrozí rozkradení státního lesa. "Na jednotlivý prodej se nevztahuje zákon o veřejných zakázkách. Je to pokus dostat se ke státnímu dřevu jinak než průhlednou soutěží," upozorňuje Jan Václavík, místopředseda představenstva společnosti Less, která zvítězila v letos zrušených tendrech.