Agentura S&P zvýšila rating Polska na stupeň A minus

29.03.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Frankfurt/Varšava 29. března (ČTK) - Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's zvýšila hodnocení úvěrové spolehlivosti Polska na stupeň A minus z dosavadní známky BBB plus. Jako hlavní důvod tohoto kroku uvedla předpoklad výrazného růstu ekonomiky a snižování vnějšího zadlužení. S&P tak hodnotí spolehlivost Polska stejnou známkou, jakou hodnotí spolehlivost České republiky.

"Zvýšení ratingu odráží předpoklad silného a vyrovnaného růstu ekonomiky, který byl kvůli zhoršující se politické situaci doposud horší," poznamenal analytik S&P Kai Stukenbrock ve zprávě, kterou agentura zaslala ČTK.

Agentura adekvátně upravila i další známky. Rating dlouhodobých závazků v místní měně zvýšila na A z dosavadních A-1, a podobně rating krátkodobých závazků posunula na A minus z dosavadní známky A-2.

"To rozhodnutí je zcela oprávněné a představuje změnu základních faktorů, které se v posledních čtvrtletích výrazně zlepšily. Už delší dobu nebylo pochyb o tom, že Polsko patří z fundamentálního hlediska k nejlepším zemím v regionu," řekl agentuře Reuters ekonom americké investiční banky Merrill Lynch Radoslaw Bodys.

Kurz polského zlotého po zprávě prudce zpevnil a vůči euru si připsal asi půlprocentní zisk. Kolem 14:00 SELČ se polská měna prodávala v kurzu 3,8688 PLN/EUR, což byl o 0,4 procenta vyšší kurz než před sdělením agentury.

"Je to dobrá zpráva pro měnu i dluhopisy. Myslím, že ke zvýšení ratingu přispěly dva faktory. Jednak vysoký růst, ale také lepší fiskální situace," myslí si ekonom varšavské pobočky BNP Paribas Michal Dybula. Navíc prý země nemá zatím žádný větší problém ani s inflací.

Podle ratingu se řídí hlavně zahraniční investoři, kteří hodnotí, do jaké míry je pro ně investice v dané zemi riziková. Rating tedy rozhoduje mimo jiné o tom, za jakých podmínek si bude daná země půjčovat na mezinárodních trzích. Čím vyšší je rating, tím více by tedy země mohla ušetřit na obsluze státního dluhu.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK