Vláda chce sněmovně svůj návrh reformních změn daní, sociálního systému či valorizací předložit v červnu v jednom balíku. Podle premiéra Mirka Topolánka (ODS) by se o něm mělo hlasovat jako o jednom zákoně, a to bez pozměňovacích návrhů zákonodárců. Štěch, který je současně senátorem za ČSSD, to označil za "surový útok na sněmovnu a Senát". Vláda chce reformní balík projednat 2. dubna, o den později ho hodlá zveřejnit.
O možných změnách daní, sociálního systému či snižování počtu zaměstnanců veřejného sektoru o 40.000 se prý odbory dozvěděly z médií. "O takto vážných věcech a závažných změnách, které Česko čekají, rozhoduje vláda s prominutím jako o houskách na krámu. Zřetelně o naše stanovisko nestojí," uvedl Štěch. Pokud podle něj vláda návrhy už předloží, tak se zkracuje připomínkové řízení. K posouzení odbory nedostávají věcné záměry, ale rovnou paragrafová znění, dodal předák.
Odborářům se nelíbí ani to, že se již třikrát po jednání odborů, zaměstnavatelů a ministrů zrušila tisková konference. Podle Štěcha nemá prý vláda chuť informovat veřejnost o problémech a rozdílných stanoviscích.
Tripartita dnes projednávala například možnosti zaměstnávání cizinců v Česku, a to s ohledem na potřeby na českém trhu práce. Firmy by tak mohly dostat v budoucnu šanci získat pracovníky vybraných profesí ze zahraničí snáz. Odbory upozorňují ale i na práci cizinců na černo.
Ministři, zástupci zaměstnavatelů a odboráři se dnes věnovali také postupu prací na důchodové reformě. Ministr práce Petr Nečas (ODS) ČTK již dříve řekl, že nyní mají v souvislosti s přípravou státního rozpočtu přednost návrhy úprav sociálního systému. Tripartita se zabývala i stavem příprav na české předsednictví EU v prvním pololetí 2009. Česko by mělo vést sedmadvacítku pod heslem "Evropa bez bariér". Toto motto odbory nepovažují za šťastné a nepodporují ho.