...zásob podniků ve srovnání s předchozími odhady. Ukázaly to ve čtvrtek konečné údaje amerického ministerstva obchodu.
Ekonomický růst zrychlil i přesto, že propad investic do výstavby nových domů byl revidován na ještě hlubších 19,8 procenta, což je pátý pokles v řadě a nejprudší od prvního čtvrtletí roku 1991, a přestože oslabily investice podniků.
Hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států podle konečné revize údajů ministerstva obchodu v posledním loňském kvartále stoupl na roční bázi o 2,5 procenta, zatímco ekonomové očekávali potvrzení předchozí průběžné revize růstu na 2,2 procenta.
Konečný údaj o HDP představuje zrychlení z tempa růstu o 2,0 procenta ve třetím čtvrtletí a znamená, že americká ekonomika za celý loňský rok expandovala o solidních 3,3 procenta. Jde o třetí rok v řadě, kdy míra růstu překročila 3 procenta - po 3,2 procenta v roce 2005 a 3,9 procenta v roce 2004.
"Hlavní číslo (o HDP) vypadá lépe, ale jádro té zprávy je o trochu horší," řekl Robert Brusca, hlavní ekonom institutu Fact and Opinion Economics v New Yorku. "Pokud jde o další vývoj, stále nevíme, ale člověka by měl znepokojovat nedostatek kapitálových výdajů."
OBAVY O INVESTICE
Ve zprávě o HDP došlo k výrazné revizi výdajů na vybavení a software, které během čtvrtého čtvrtletí klesly na roční bázi o 4,8 procenta - nejvíce od propadu o 4,9 procenta z posledního kvartálu roku 2002 - namísto snížení o 3,2 procenta uváděného před měsícem. Současně jde o prudký zvrat oproti třetímu čtvrtletí, kdy tyto výdaje vzrostly o 7,7 procenta.
Ministerstvo dále uvedlo, že firmy v posledním kvartále roku navýšily zásoby na roční bázi o hodnotu 22,4 miliardy dolarů, zatímco ještě před měsícem odhadovalo míru tohoto růstu jen o 17,3 miliardy dolarů. Tento faktor byl podle resortu hlavní příčinou vzestupné revize konečného údaje o HDP.
Vyšší údaj o zásobách zapříčinilo převážně větší množství motorových vozidel na skladě. Rozsáhlejší zásoby mohou být buď důsledkem hromadění neprodaného zboží, nebo naopak vytváření rezerv v naději na lepší budoucí prodejnost.
Cenový ukazatel, jejž pozorně sleduje centrální banka - index výdajů na osobní spotřebu po vyloučení cen potravin a energií -, meziročně stoupl o 1,8 procenta proti 1,9 procenta odhadovaným před měsícem a 2,2 procenta ve třetím čtvrtletí.
Prezident centrální banky (Fed) Ben Bernanke ve středu řekl, že potenciální inflace zůstává pro banku hlavním zdrojem obav.
[WASHINGTON/Reuters/Finance.cz]