Fond podle HN nezabránil tomu, aby pozemky získal pražský podnikatel Rostislav Kopecký. Ten už v roce 2005 zažádal o vydání pozemků v takzvaných restitučních náhradách. Běžnou praxí ale už loni bylo, právě po předchozích skandálech, že fond v těchto případech požádal soud o zamítnutí takové žádosti.
Stát totiž přichází o peníze, protože spekulant si vybírá nejcennější parcely, a platí za ně nároky v mnohem nižší hodnotě, píšou HN.
Loni v květnu ale fond čtrnáctidenní lhůtu na žádost o zastavení převodu propásl. "Spis se založil v naší podatelně. Může to znít po předchozí aféře všelijak, ale je to tak," řekla HN šéfka výkonného výboru PF Jiřina Böhmová, podle které šlo o selhání jednotlivce. Ministr zemědělství Petr Gandalovič nyní po Böhmové žádá vyčíslení škod a vysvětlení, proč k případu vůbec došlo.
Podle Böhmové se ale škoda vyčíslit nedá. "Pro pana Kopeckého mohou mít pozemky velkou hodnotu, ale my sami bychom je za stamiliony korun prodat neuměli," míní. Připouští však, že státu "nějaká škoda" vzniknout mohla. I proto PF poslal stížnost k Ústavnímu soudu. V ní tvrdí, že měl na odvolání převodu velmi málo času. Soud zatím transakci pozastavil, to ale podle právníků zdaleka neznamená, že by fondu nakonec vyhověl.
"Nechci se k tomuto případu vyjadřovat, ještě nepadl rozsudek. S fondem byly vždy problémy," řekl HN podnikatel Kopecký.
Ministr Gandalovič chce i kvůli tomuto případu zjednodušit řídící strukturu fondu. "Pořád se tam vedoucí pracovníci odvolávají na kolektivní zodpovědnost. Konkrétní viníci problémů se nedají odhalit," řekl.
Činnost PF zatím řídí devítičlenné prezidium, volené sněmovnou. To pak jmenuje výkonný výbor. "Fond by měl mít jednotné manažerské vedení," zdůraznil ministr.
Gandalovič se také chystá požádat do konce května o prodloužení činnosti fondu minimálně do roku 2011. Podle dosavadního vládního usnesení by měl skončit už v roce 2009, do té doby ale nestačí restituce a prodej půdy dokončit.
Pozemkový fond vznikl 1. ledna 1992 s úkolem spravovat státní nemovitý a movitý majetek v zemědělství. Zabýval se zejména privatizací státní půdy a vypořádáváním restitučních nároků.
V červnu 2005 přijalo prezidium PF kvůli blížícímu se termínu restituční tečky takzvaný mimořádný režim. Rozhodlo, že s ohledem na nedostatek pozemků ve velkých městech má být všem držitelům restitučních nároků, kteří se soudně domáhají určitého pozemku, žalovaný pozemek převeden. Zájemci si tak mohli ukázat žalobou na půdu, kterou chtějí. Režim byl po měsíci zrušen. Fond ale mezitím vydal stovky hektarů často lukrativní půdy. Standardně nabízel restituentům náhradní pozemky formou veřejných nabídek. Převedenou půdu se nyní fond snaží získat zpět žalobami na vlastní smlouvy.
Zejména kvůli aféře kolem mimořádného režimu odstoupil tehdy z funkce ministr Zgarba. Skandál stál místo i řadu členů výkonného výboru, vyměněno bylo také prezidium fondu.